""

Karagöz: Sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm bulunmalı « Yeniufuk Gazetesi

19 Temmuz 2024 - 18:05

Karagöz: Sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm bulunmalı

Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Latif Karagöz, sağlık çalışanlarının sorunlarının sıra dağlar gibi dizildiğini belirterek bu sorunlara biran önce çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Karagöz: Sağlık çalışanlarının  sorunlarına çözüm bulunmalı
Son Güncelleme :

12 Mayıs 2017 - 7:00

Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Latıf Karagöz, yaptığı yazılı açıklamada, her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanılan Hemşireler Haftasında hemşirelerin sorunlarının ve taleplerinin biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.
Karagöz, “Ne yazık ki tüm sağlık çalışanları gibi hemşirelerimizde sabrı taşmış ve çalışma hayatındaki sorunlar katlanılmaz bir hal almıştır. Taleplerin sürekli göz ardı edilmesi derin bir ümitsizliğe neden olmaktadır. Ağır iş yükü, mobbing, ve şiddetin sürekli varlığını koruması ve ekonomik olarak sürekli bir geriye gidişin yaşanması nedeniyle hemşirelerimiz tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.
Sözleşmeli hemşire, vekil ebe hemşire gibi istihdam türleri ile çalışanlar özlük hakları açısından mağdur edilmektedirler. Geçici görevlendirmeler, görev dışı çalıştırmalar nedeniyle de sıkıntılar çekmektedirler.OECD ortalamasında 100 bin kişiye 1071 ebe-hemşire düşerken, Türkiye’de bu rakamın sadece 261 olması iş yoğunluğu ve fedakârca verilen hizmeti anlatmakta, başka bir söze de gerek bırakmamaktadır.
“Sorunların adeta sıradağlar gibi dizildiği sağlık alanında çalışanların taleplerinin hayata geçmesi acil bir hal” almıştır diyen Karagöz, “Sağlıkta ikinci faza geçildiği ve bu dönemde sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm üretileceği açıklanmıştır. Ayrıca Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’da Genel Başkanımız Önder Kahveci ile yaptığı görüşmede5 yıla 1 yıl yıpranma payının verileceğini ifade etmiştir.
Bu konuları içeren bir torba yasa hazırlığı olduğu da bilinmektedir. Türk Sağlık-Sen olarak bizim talebimiz bu torba yasanın çalışanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde TBMM’ye sunulması ve kabul edilmesidir. Bunun içinde sosyal taraflarla istişare edilmelidir.
Sağlık Bakanlığı ’da bu konuda hassasiyet göstermelidir. Torbanın ucunu bağlamadan, son imzayı atmadan önce mutlaka sosyal taraflardanda görüş ve öneriler alınmalı, uyarılarımıza kulak verilmelidir. Daha iyi çalışma şartları sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirmesi arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir. Hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır.
Fedakârlık timsali, devletin şifa veşefkat eli hemşire arkadaşlarımız en iyi çalışma şartlarında hizmet üretmeye layıktırlar. Onların verdikleri hizmetinde ödemenin bir kaşlığı yoktur ama alın terlerinin ve hak ettiklerinin verilmesi de elzemdir. Artık yıllardır süregelen ihmalkarlık sonlandırılmalıdır. Bu temennilerle tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı kutluyor, kendilerine çalışma hayatlarında kolaylıklar diliyorum.”ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.