""

KOP’tan bölge illerine 99 milyon TL’lik ödenek « Yeniufuk Gazetesi

22 Şubat 2024 - 01:04

KOP’tan bölge illerine 99 milyon TL’lik ödenek

Kalkınma Bakanı Elvan,2017 Yılı KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı’nı (KÖSİP) onayladı.

KOP’tan bölge illerine  99 milyon TL’lik ödenek
Son Güncelleme :

13 Haziran 2017 - 7:00

Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Niğde, Nevşehir ve Yozgat illerini kapsayan KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı (KOP KÖSİP) 2017 yılı bütçesi Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan tarafından onaylandı. Kalkınma Bakanını Elvan’ın onayladığı 99 milyon liralık 2017 yılıödeneği ile birlikte KOP illerine KOP İdaresi tarafından son 6 yılda toplam 553 milyon liralık KÖSİP ödeneği aktarılmış oldu.
Kuruluş kanununda Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan, 2016 yılında yayımlanan kararnameler ile Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat illerinin de eklenmesiyle görev sahasındaki il sayısını sekize çıkan Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının küçük ölçekli gölet ve suyun tasarruflu kullanılması için modern sulama sistemleri yatırımları devam ediyor.
“KOP KÖSİP ile köyden göç azaldı” KOP Bölgesi’ndeki küçük ölçekli sulama sistemlerinin rehabilitasyonu ve yaygınlaştırılması amacıyla kullanılan ödenekler ile birlikte bölgede göç hareketliliğinin azaldığını söyleyen KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, özellikle sulama tesisi olmayan dağlık-kırsal kesimintasarruflu su kullanımına imkân sağlayan modern sulama sistemlerine kavuştuğunuve tarıma açılan yeni alanlarla birlikte ciddi bir tarımsal gelir ve istihdamartışı olduğunu belirtti. KOP KÖSİP 2017 yılı programında 54 projenin yer aldığını belirten KOP Başkanı İhsan Bostancı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın 2017 yatırım programı çerçevesinde 99 milyon liralık ödeneği onayladığını ifade ederek; “KOP Bölgesi’ne büyük önem veren Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, KOP Bölgesi’nde başarıyla uygulanmakta olan KOP KÖSİP’ede desteklerini sürdürmektedir.2011-2015 yılları arasında görev sahamızdaki dört ilimiz için aktarılan ödenekler, 2016 yılı itibariyle yeni KOP İllerimizin de ilave edilmesiyle birlikte yaklaşık 101 Milyon TL olarak gerçekleşti. Bakanlığımız tarafından 2017 yılında 54 proje için toplam 99 Milyon TL’lik bir bütçe tahsis edildi.Uygulanan programla bu bölgelerde kırsaldan kente göç azaldığını, çiftçilerimizinkatma değeri yüksek ürünlerin yönelmesiyle gelir seviyelerinin her geçen gün artığını gözlemliyoruz. Bu vesilesiyle bölge kalkınmasına önemli bir girdi sağlayan KOP KÖSİP projelerine katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyor, 2017 yılı ödeneğin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. KOP’tan Bölge İllerindeki 640 Projeye 553 Milyon Liralık Destek 2017 yılında KOP KÖSİP projeleri kapsamında bölge illerine toplamda 99 milyon liralık bir ödeneğin aktarılacağını belirten Başkan Bostancı, “KOP Bölgesi’ndeki küçük ölçekli sulama sistemlerinin rehabilitasyonu ve yaygınlaştırılması amacıyla kullanılan ödenekler imzalanacak protokoller çerçevesinde Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Yozgat İl Özel İdarelerimize, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza ve Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze aktarılacaktır. KOP KÖSİP kapsamında 2011-2017 yılları arasında KOP Bölgesinde toplam 640 proje desteklenmiş olup yaklaşık 105 bin hektar alan tasarruflu su kullanma imkanı sağlayan modern sulama sistemlerine kavuşturulmuştur. Gelir seviyesi düşük dağlık kırsal alanlarda uygulanan Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı ile bölge çiftçisinin sulama imkânına kavuşması, katma değeri yüksek meyve ve sebze üretimine yönlendirilmesi ve bölgenin çilek, kiraz, üzüm, ceviz, elma gibi ürünlerde lider konuma yükselmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.