""

KOSGEB ESNAF İLE DALGA GEÇTİ « Yeniufuk Gazetesi

27 Şubat 2024 - 06:44

KOSGEB ESNAF İLE DALGA GEÇTİ

KOSGEB ESNAF İLE DALGA GEÇTİ
Son Güncelleme :

27 Aralık 2016 - 7:00

Hükümet, piyasalardaki krizi önlemek, ekonomiyi canlı tutmak ve esnafı desteklemek maksadıyla hazırladığı destek projesi kapsamında esnafa faizsiz, 1 yıl geri ödemesiz 3’e aylık taksitlerle 50 bin TL kredi desteği vereceğini açıkladı.

Henüz bu krediyi bir kimse kullanmış değil, müracaatlar şuan inceleme aşamasında. Şimdiden kamuoyunda bir şaibe dolaşmaya başladı. Kredi almak için bir sistem kullanılmış olsa da, sonuçta bu sistemin başındaki yine bir insan olduğuna göre, bu insanlar topluluğu kredinin kime verileceğini kendileri belirleyecektir.

Zira işin içinde bir de siyaset olduğuna göre, müracaat etme hakkını kullanamayan birçok esnaf gibi, müracaat edenler arasında da kimlerin alıp ya da kimlerin alamayacakları belli olduğu iddia edilmektedir.

Türkiye genelinde ortalama 100 esnaf bulunduğunu düşündüğümüzde kredi verilmesi planlanan 15 bin esnafa verilecek miktar toplamda sanıldığı gibi büyük bir rakam değildir.

Yozgat’ta bu krediye müracaat etmek isteyip de sistemin acizliği yüzünden edemeyen binlerce esnaf bugün yetkililerden mantıklı bir açıklama bekliyor.

Fakat müracaat edenler ise, bu kredinin kendilerine çıkıp çıkmayacağından endişeliler. KOSGEB’ten bu konuda açıklamalar yapılmış olsa da, Türkiye genelinde 15 bin esnafa verilecek krediden Yozgat’ta faydalanacak esnaf sayısı belki de iki elin parmak sayısını geçmeyecektir.

Bu konuda bir açıklama yapan KOSGEB, 50 bin liralık Sıfır Faizli İşletme Kredisi Desteği’ne Yozgat il genelinde Bin 655 işletme kredi başvurusu yapıldığını duyurdu.

Bu arada bir hususun altını özellikle çizmek isterim ki; KOSGEB sistemi yapılan müracaatlar sırasında adeta bir çöküş yaşadı. Benzer durum başka şehirlerde de yaşanmış olabilir mi, bilemiyorum ama Yozgat’ta sistemlerin çöktüğünü söyleyebilirim.

KOSGEB Müdürü Mustafa Işık Bey’in basına yansıyan açıklamasında tespitimiz şu sözlerle destek bulmaktadır.

“…başvuruların yapıldığı günden itibaren büyük bir yoğunluğun yaşandığını belirterek başvuruların sona erdiğini” söyleyen Işık, Kredinin değerlendirmesi KOSGEB yazılım sistemi üzerinden yapılacaktır. Gelen başvurular otomatik olarak kosgeb sistemi üzerinden sıralanacak, daha sonra Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı verileri baz alınarak il kotaları çerçevesinde sıralama yapılacak ve her ilin bir kotası olacak. Değerlendirme kriterlerine göre sıralanan her bir işletme için yazılım sistemi bir başvuru kodu üretecektir. Öncelik mikro ölçekli işletmelere verilecek. Ardından küçük ve orta boy işletmeler sıralanacak. Kredi başvurusu olumlu olan işletmeler kosgeb tarafından ilan edilecektir.
Başvurusu kabul edilen işletmeler, yazılım sisteminden başvuru formunun çıktısını alacak ve başvuru formuyla protokole taraf banka şubelerinden herhangi birine doğrudan kredi başvurusunda bulunacaklardır. Kosgeb Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği programında; Akbank, Denizbank, garantibank, Halk Bank, İş Bankası, Finans Bank, Ziraat, Vakıf ve Yapı Kredi Bankası ile Kredi Garanti Fonu bulunmaktadır. KOSGEB tüm destek ve hizmetlerini aracısız ve ücretsiz vermektedir. İşletmeler cep telefonlarına gelen kredi faiz destek içerikli mesajlara itibar etmemelidir. İşletmeler, kosgeb, dışında yapılan herhangi bir açıklama ve teklife itibar etmemelidirler. Kosgeb, hiçbir zaman Kosgeb destekleri için telefon mesajı göndermez ve aracı kullanmaz. İşletmeler kullanıcı adı ve şifrelerini kimseye vermemelidirler.”

 

  • 2016 yılını başarılı tamamladıklarını 20127 yılındaki hedeflerinin daha yüksek olduğunu anlatan Doktor!
  • Kamuda çalışanların ek iş olarak emlakçılık yapmasının bu sektöre zarar verdiğini meslektaşlarıyla paylaşan Başkan!
  • Yeni sezon hazırlıklarına kamp çalışmasıyla başlayan ancak ikinci devre için umutlu olmayan teknik yönetici!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.