""

KURALSIZLAR ORUÇLUYKEN DE KURAL TANIMIYOR « Yeniufuk Gazetesi

21 Şubat 2024 - 07:04

KURALSIZLAR ORUÇLUYKEN DE KURAL TANIMIYOR

KURALSIZLAR ORUÇLUYKEN DE KURAL TANIMIYOR
Son Güncelleme :

03 Haziran 2017 - 7:00

Oruç bütün dinlerin önerdiği ve önemsediği dini bir ibadettir. Tüm dinlerde belirli günlerde  oruç tutmak farz kılınmıştır. Şekli ve uygulanması farklı olmasına rağmen, kişinin belirli zaman süresi içerisinde birçok şeyden kendisini men etmesi esastır.

Oruçta esas olan sadece belirli süre yiyip,  içmemek değil, aynı zamanda kişinin tüm dünyevi zevklerinden kendisini uzak tutmasıdır. Dolayısıyla maddi ve manevi psikolojik olarak  arınmaya   karar vermesi ve uygulamasıdır.

Ramazan ayında alkol tüketimi belli bir düzeyde azalmakta ve bazı bağımlılar bile bir ay süre ile alkol almaktan vazgeçmektedirler.

Ramazanda belirgin derecede suça eğilimde azalmaktadır. Orucun olumlu etkilerinin yanında bilinçsizce hasta ve yaşlı kişilerin oruca başlamadan önce kesin olarak doktorlarına danışması ve tedavilerini de ihmal etmemeleri önemlidir.

Oruçlu kişilerin trafikteki durumu da önemlidir. Beslenme ve sahurdan dolayı kişinin günübirlik yaşam tarzı ve davranışları değişmektedir. Sabah uykulu ve yorgun trafiğe çıkmanın ve birde sigara vs. başka alışkanlığı var ise kişide gerilimin olacağı mümkündür. Birde kişi kendisini buna şartlandırmış ise psikolojik davranışları bozulacaktır. Dikkat dağınıklığı olması ve kontrol dışı hareketler sergilemesi (ani tepki ve kızgınlıklar gibi) kaza olasılığını artırmaktadır.

Akşam aç karnına (kan şekeri düşmüş) ve bir an önce iftara yetişme davranışı ve alışkanlığı aynı saatlerde trafikteki yoğunluk kişideki gerilim ve dikkatin azalması durumu kazalara davetiye çıkarmaktadır.

Gerçi ülkemizde trafik kazası olmadık neredeyse gün geçmiyor, buna bağlı olarak Yozgat’ta hemen hergün gerek dikkat kaybı gerekse tedbirsiz davranmaktan kaynaklı kazaları duymaktayız.

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Başkan geçenlerde bir açıklama yaparak, uyarmıştı.

Sürücülerin seyahatlerde oruç dolayısıyla daha dikkatli ve daha sabırlı davranması gerektiğini vurguladı. Şehirlerarası yolculuklarda belirli zaman aralıklarıyla mola vererek mutlaka dinlenmek gerektiğini ifade eden Bakıcı, “Tatilin Ramazan ayına denk gelmesi özellikle kara yolunda trafik yoğunluğunu artırmaktadır” demişti.

Ancak bu hafta üst üste kazalar yaşandı. Ölümlü ve yaralamalı kazalarımız oldu. Kazaların sebebi her zaman olduğu gibi dikkatsiz ve gerekli tedbirden uzak kalmaktır.

Bu nedenle ;

1-Sabah trafiğe çıkarken dinlenmiş ve kendimize gelmiş huzurlu bir şekilde olmak ve asla acele etmemeliyiz.

2-Akşam iftara yetişmek için sabırlı olunmalı, oruç tutmanın amacının birçok şeyi erteleme ve engelleme olduğu unutulmadan kendimize ve topluma saygıyı öne alarak hareket  etmemeliyiz.

3-İftar sahur sonrası kesinlikle yola çıkılmamalı, şehirlerarası trafikte ise 2-,3 saatte mola verilerek el yüz soğuk su ile yıkanmalıdır.

4-Doktorların oruç tutmaya müsaade etmedikleri hasta ve yaşlıların sağlıklarını tehlikeye atarak oruç tutmada ısrar etmeleri öncelikle inançlarının esasına aykırı olup, sağlığı korumak birinci görevdir.

5-Trafiği yoğun olan kentlerde veya yollarda iftara yetişecek olan oruçluların iftardan en az bir saat önce yola çıkmasını ayrıca iftara  evlerine gideceklerin sert araç kullanmamaları ve birbirlerine korna çalmamalarını tavsiye etmekteyiz.

Önemli olan iftara yetişmek değil, sağlık, huzur ve kazasız iftar etme mutluluğunu yaşamak olduğunu unutmamalıyız.

Hülasa oruçluyken, doğal olarak insan biraz daha sinirli olmaktadır. Bunun belli başlı sebeplerinden yukarı da bahsedilmiş olsa da, en önemlisi insanın kendi iradesine sahip çıkmasıyla alakalıdır.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.