""

MEMELEKET VE GELECEK İÇİN FAYDALI HİZMET « Yeniufuk Gazetesi

23 Mayıs 2024 - 20:44

MEMELEKET VE GELECEK İÇİN FAYDALI HİZMET

MEMELEKET VE GELECEK İÇİN FAYDALI HİZMET
Son Güncelleme :

08 Nisan 2017 - 7:00

Okumak ve öğrenmek…

Bir soru ile sohbeti açalım isterim:

-İnsan okumadan da öğrenebilir mi?

-Ya da çok okuyan mı, yoksa çok gezen mi?

Yukarı da soruların cevabını dönüş yapıldığı takdirde bir başka sohbet konusu yaparak buradan paylaşırız.

Dolayısıyla Yozgat’ta okuma oranı yüzdelik oran bakımından oldukça düşük olmalı ki idareciler her fırsatta okumayı teşvik etmek için akıl dolusu proje hazırlamanın gayretindeler.

İşte güzel bir örnek; Yozgat Belediyesi ilde kitap okuma oranını artırmak ve farkındalık oluşturmak için Sokak Kütüphanesi kurdu.

Terminal yanındaki Kuğulu Park içinde kurulan Sokak Kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu ve vatandaşlar katıldı.
Burada teknolojinin gelişmesiyle birlikte kitap okuma alışkanlığında azalma olduğunu söyleyen Yozgat Belediye Başkanı Sayın Arslan, “Kitap okuma alışkanlığı son zamanlarda maalesef kaybettiğimiz önemli bir alışkanlığımız. Aslında insanoğlunun sürekli okuması gerekiyor ama son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu alışkanlığımızı iyice kaybettik. Belediye olarak tekrar bu okuma alışkanlığına dikkat çekmek istiyoruz. Bunun içinde şehirdeki belirlenen parklarda, toplu yaşanılan yerlerde Sokak Kütüphanesi adını verdiğimiz kitaplıklar oluşturduk” dedi.
Belediyenin başka çalışmalarından bahsedildi. İlerleyen dönemlerde kapalı otobüs durakları yapılacağı haberini veren ve bu duraklara kütüphane kuracaklarını da söyleyen Başkan Arslan, “Klimalı, kapalı otobüs duraklarımızı ilerleyen dönemlerde hayata geçireceğiz. Bu durakların içerisinde de kütüphanelerimiz olacak. Dolayısıyla şehrin belli başlı bütün bölgelerinde Sokak Kütüphaneleri oluşturmuş olacağız. Temennimiz insanlarımızın bundan yeterince istifade etmesidir” dedi.

İnsanların Sokak Kütüphanesine kendi kütüphaneleri gibi sahip çıkması gerektiğini de dile getiren Başkan Arslan, “Bu kitaplara zarar verilmemesi lazım. Kendi kitaplığı gibi insanların sahip çıkması gerekir. Ama zarar verilmesinden de korkmuyoruz. Verilirse de yenilerini koyarız. önemli olan bunun süreklilik arz etmesi ve insanlarımızın sürekli istifade etmesi. Amacımız insanda bulunması gereken önemli alışkanlıklardan birisini tekrar kazanmaları. Bizim de bunda katkımız olursa mutlu olacaklarını” ifade etti.
Yapılan çalışmanın olumlu olduğu vatandaşlar tarafından da kabul gördü. Törene katılan vatandaşlarla yaptığımız sohbette bir vatandaşımız “Çok güzel bir çalışma olmuş. İnsanın kültürüne katkıda bulunması için önemli bir çalışma. İş yerim burada olduğu için bol bol okuma fırsatım olacak.
Kitap okumanın bir ihtiyaç haline gelmesi için kurulan kütüphanenin fayda sağlayacağını anlatan vatandaşımız “Kitap okumak yemek yemek, uyumak gibi bir ihtiyaç olmadığı için başkanımıza bunu hatırlatması sebebiyle teşekkür ediyoruz. Güzel bir çalışma olmuş. Burada insanlar yapacakları bir iş bulamadıkları zaman kütüphaneden yararlanacaklardır. Onların kitabın büyülü dünyasına kapılacaklarına inanıyorum. Bir insan faydalansa kütüphaneden yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.