""

Özdemir, Nohut hastalığı konusunda çiftçileri uyardı « Yeniufuk Gazetesi

27 Şubat 2024 - 06:17

Özdemir, Nohut hastalığı konusunda çiftçileri uyardı

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, 2017 yılı üretim sezonu içerisinde İl genelinde önemli bir nohut ekim alanı bulunduğunu belirterek, çiftçileri nohut Antsaknosu hastalığı konusunda uyardı.

Özdemir, Nohut hastalığı konusunda çiftçileri uyardı
Son Güncelleme :

07 Haziran 2017 - 7:00

İl Müdürü Özdemir, “l Müdürlüğümüz teknik elemanlarının yapmış olduğu kontrollerde, Nohut ekili tarım arazilerinde verim ve kalite kayıplarına neden olan nohut antraknozu hastalığının, yağışlar ve hava sıcaklıklarının artması nedeni ile bu alanlarda da görülmeye başladı. Üreticilerimizin, çiftçilerimizin bu hastalıkla ilgili tedbirli olmaları gerekmektedir.”dedi.
Nohut Antraknozunun halk arasında ‘san vurma’ olarak bilindiğini belirterek, şunları söyledi:
“Hastalık bitkilerin sap, yaprak ve tohum kapsüllerinde lekeler halinde kendini gösterir. Sap ve dalları saran açık kahveden siyahımsı koyu kahverengiye kadar değişen lekelerin bulunduğu yerlerden kırılma ve kısa zamanda kurumalar görülür. Yapraklardaki dairesel şekilli lekeler sarı renkli bir hale ile çevrilidir. İlimizde bu hastalığın sebep olduğu kurumalara halk arasında “San Vurdu”, “Bulut Aldı” veya “Bulut Çaldı” deyimi kullanılmaktadır. Hastalığın tarladaki ilk görünümü ocaklar halindeki kurumalardır. Bu nedenle tarlada yer yer boşluklar meydana gelir. Nohudun en önemli hastalığıdır. Hastalık etmeni ile bulaşık tohum kullanılmış veya ekim bir yıl önce hastalık görülen tarlaya yapılmış ise Hastalık hızla yayılarak yüzde 100 e yakın ürün kayıplarına neden olabilir.”
TOHUMLUK
HASTALIĞIN
GÖRÜLMEDİĞİ
NOHUTTAN
ALINMALI
Tohumluk nohudun hastalık görülmeyen nohuttan alınması gerektiğini vurgulayan Özdemir,
“Hastalıkta kültürel mücadele olarak hastalığın görülmediği bitkilerden alınmış tohumluklar kullanılmalı, dayanıklı çeşitler tercih edilmeli, tohumluk hasattan sonra bir hafta süre ile güneş altında iyice kurutulmalı ve daha sonra depoya alınmalıdır. 2-3 Yıllık ekim nöbeti uygulanmalıdır.Hastalığın kimyasal mücadelesi, tohum ilaçlaması ve yeşil aksam ilaçlaması olarak yapılmaktadır. Tohum ilaçlaması tohum ekiminin yapılacağı gün uygulanır. Yeşil aksam ilaçlamasına ise günlük ortalama sıcaklığın 10 derece nemin en az yüzde 80 olması durumunda başlanması gerekir. İklim koşulları ve ilacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlama aralıklarla yapılır. İlaçlamanın yapıldığı gün yağış olmuşsa ilaçlama tekrarlanmalıdır. İlaçlama tekniği olarak yeşil aksam ilaçlamasında bulaşmalar genellikle yaprak altlarında olduğu için yaprakların alt yüzeyleri ve bitkinin tümünün ıslanacak şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir.”uyarısında bulundu. Özdemir, Üreticilerin hastalık mücadelesi ile ilgili olarak İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek bilgi alabileceklerini ifade etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.