""

Sağlamer: İl Özel İdaresi mahkeme kararına uymuyor « Yeniufuk Gazetesi

13 Nisan 2024 - 02:25

Sağlamer: İl Özel İdaresi mahkeme kararına uymuyor

Türk Yerel Hizmet-Sen Yozgat Şube Başkanı Uğur Sağlamer, Sendikalarına üye memur maaşlarından kesilen aidatların Danıştay kararı olmasına rağmen kesinti yoluna gidildiğini belirterek,Yozgat İl Özel İdaresinin mahkeme kararını uygulamadığını söyledi.

Sağlamer: İl Özel İdaresi mahkeme kararına uymuyor
Son Güncelleme :

21 Kasım 2018 - 9:30

Türk Yerel Hizmet-Sen Yozgat Şube Başkanı Uğur Sağlamer, Sendikalarına üye memur maaşlarından kesilen aidatların Danıştay kararı olmasına rağmen kesinti yoluna gidildiğini belirterek,Yozgat İl Özel İdaresinin mahkeme kararını uygulamadığını söyledi.
Sendika Başkanı Uğur Sağlamer, yaptığı açıklamada; Türkiye genelinde pek çok ilde sendikaya üye memur aidatları kesintisinin ödendiğini belirterek, İl Özel İdaresinin bu karara uymamasından dolayı yasal yolları sonuna kadar kullanacaklarını belirtti.
Sağlamer, açıklamasında şunları kaydetti: “Danıştay 11.Dairenin 2016/1698 ve 2017/2122 Sayılı kararı gereğince 4.Dönem Toplu Sözleşmenin 1.Maddesinin 2.Fıkrası iptal edilmiştir. İş kolumuzda olan Belediye ve İl Özel İdarelerine dayanışma aidatı kesintilerine son verilmesi ve bugüne kadar olan kesintilerin gecikme faizleri ile birlikte hak sahiplerine ödenmesi yönünde Türk Yerel Hizmet-Sen Yozgat Şube Başkanlığına bağlı Yozgat-Nevşehir-Çorum illerinde bulunan tüm belediye ve özel idarelere mahkeme kararlarını uygulamaları konusunda üst yazılar gönderilmiştir. Türkiye Genelinde Antalya Büyükşehir Belediyesi, Serik Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi, Altı Eylül Belediyesi, Kırşehir Belediyesi, Çankırı Belediyesi, Tokat Belediyesi, Çorum Belediyesi, Çankırı İl Özel İdaresi, Tokat İl Özel İdaresi, Yozgat Belediyesi, Sorgun Belediyesi ve daha birçok belediye ve özel idare söz konusu kesintilere son vermiş ve bu zamana kadar kesilen kesintileri ödemişlerdir. “dedi.
Yozgat İl Özel İdaresini ziyaret ederek, ilgili kesintilere son verilmesini ve bu zamana kadar kesilen kesintilerin ödenmesi istediklerini belirten Sağlamer, “Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Merkezi Nisan 2018 İçerisinde Yozgat İl Özel İdaresine üst yazı göndermiştir. Yozgat İl Özel İdaresi gelen yazıya kanun gereği bir ay içerisinde cevap vermediği gibi gönderilen yazıyı da bulamamıştır. Tekrar Şubemiz tarafından yazılan yazı neticesinde Nisan ayında yazılan yazı ne hikmetse ortaya çıkmıştır.”diye konuştu.
YOZGAT İL ÖZEL
İDARESİ
KANUNLARIN
ÜZERİNDE MİDİR?
Danıştay kararını İl Özel İdaresinin tanımadığını öne süren Sağlamer, Yozgat İl Özel İdaresi Kanunların üzerinde midir?”diye sordu. Sağlamer, “ İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları Müdürü Sayın Yaşar Taşkın, konunun direkt muhatabıdır. Bire bir görüşmemizi servisinde çalışan memurları da duymuştur. İl Özel İdaresine hiçbir külfiyet getirmeyen ödemeler noktasında sayın müdür sendikanın temsilcisi gibi konuşmuş ve olumsuz tavır sergilemiştir. Kurumda çalışan bir eski çalışanın “elin yanlışı bizim doğrumuz olamaz” sözünün üzerinde sıkça durarak bu bize göre doğru değil demiştir. İnternet dolayısıyla bilgiye ulaşmanın bir tık mesafede olduğu şu günlerde bunları duymak ne büyük talihsizliktir. Oysa, küçük bir internet araştırması ve ödeme yapan belediye ve özel idarelerle görüşülse hemen bilgi sahibi olunacak ve gereği yapılacak. Kendilerini hala 70-80’li yıllarda zanneden kamu görevlilerini görev başında görmek büyük talihsizlik. Gülelim mi, ağlayalım mı bilemiyoruz. Mahkeme kararını uygulayan ve Yozgat İlinin çok üzerinde nüfusa ve kalifiye hukukçulara sahip büyük şehirler yanlış yapıyor, Yozgat İl Özel İdaresi doğru yapıyor. Üstelik bu kararı İl Özel İdaresinin avukatı ile beraber okuyup değerlendirdiklerini söylüyor sayın müdür. Kimsenin mesleğine hakaret ve aşağılama bizim haddimiz değildir. Şayet doğru ise kurum avukatının hukuk bilgi ve becerisini hayal gücünüze havale ediyoruz.
Memurların maaşından kesinti yapma yetkisi icra marifeti ile olur; yani mahkeme ilamları neticesinde yapılan bir işlemdir. Peki, hangi sıfatla para kestin diye sorduğumuzda, kanun vardı onu uyguladım diyor sayın müdür. Peki, Danıştay’ın kararlarını neden uygulamıyorsunuz da topu taca atıyorsunuz? Beni ilgilendirmez git sendikadan al diyen bir anlayış olabilir mi? Siz, burada aracısınız ve benim paramı kanun gereği kesmeye aracılık ettiğiniz gibi yine kanun gereği benim para mı ödemeye de aracılık edeceksiniz. Bunun mantığı budur. Ve üstelik hala paramızı mahkeme kararına rağmen. kesmeye devam ediyorsunuz. İlgililer hakkında mahkeme kararını uygulamadıkları için suç duyurularımızı yaptık.”ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.