""

Şefaatli kumkuyu barajında çalışmalar devam ediyor « Yeniufuk Gazetesi

13 Nisan 2024 - 03:56

Şefaatli kumkuyu barajında çalışmalar devam ediyor

DSİ Yozgat’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Şefaatli kumkuyu barajında  çalışmalar devam ediyor
Son Güncelleme :

25 Ekim 2018 - 7:00

DSİ Yozgat’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Yozgat nasibini aldı.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içme suyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor.
Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. ’dedi.
Yozgat Şefaatli Kumkuyu Barajında Çalışmalar Devam Ediyor
Çalışmaları devam eden Yozgat Şefaatli Kumkuyu Barajının tamamlanması ile 2 bin 970 dekar zirai arazinin sulanacağını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,İş kapsamında ENH, dolusavak, kondüvi ve batardo imalatları ve Gövde dolgusunda kil, kum, çakıl ve tüvenan imalatları tamamlanmış olup riprap ve koruyucu örtü dolguları devam etmektedir.‘dedi.
Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak
Temelden yüksekliği 31 metre ve 1,35 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olacak Yozgat Şefaatli Kumkuyu Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır.
Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine 2 715 393,70 TL/yıl katkı sağlanmasının hedeflendiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.