Sektör ihtiyacına göre Kenevir üretilebilecek « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

16 Mayıs 2021 - 10:59

Sektör ihtiyacına göre Kenevir üretilebilecek

Kenevirin ülke ve Yozgat ekonomisine kazandırılması ve daha fazla katma değer sağlaması amacıyla “endüstriyel kenevir” alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Doku Kültürü Laboratuvarı’nda sektörlerin ihtiyaçlarına göre, kenevir bitkisi üretebilecek.

Sektör ihtiyacına göre Kenevir üretilebilecek
Son Güncelleme :

12 Nisan 2021 - 18:23

125 görüntüleme

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, düzenlediği basın toplantısında Kenevir alanındaki üniversitenin yapmış olduğu çalışmaları değerlendirdi.
Rektör Karadağ, yaptığı konuşmada; Kenevir Araştırmaları kapsamında diğer çalışmaların da devam ettiğini söyledi.
Karadağ, “Kenevir erkeği ve dişisi olan dioik bir bitkidir. Özellikle medikal kenevir alanında dişi bitkilerin kullanımı daha önemlidir. Bu yöntemle sadece dişi bitkilerin istenilen sayıda çoğaltılması mümkündür. Çoğaltılan bitkiciklerden geliştirilen fidelerin toprağa veya saksı ortamlarına dikilmesiyle süreç devam ettirilmektedir. Bu tip dioik bitkilere tohumdan çoğaltım yapıldığında, oluşan bitkilerin bir kısmı erkek, bir kısmı dişi olabilmektedir. Ancak doku kültürü ile istenilen bitkiyi (erkek veya dişi) istenilen sayıda çoğaltmak mümkündür. Bu teknolojinin; kenevir ıslahı, kenevirde tohumluk üretimi, kenevirin fide ile çoğaltımı, medikal amaçlı kenevir üretimi gibi pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. “dedi.
Rektör Karadağ, Şu ana kadar; kenevirle ilgili yapılan çalışmaları şöyle sıraladı: “20 adet proje fiilen devam etmektedir. Ayrıca, 4 adet Yüksek Lisans Tez projesi devam ediyor. 4’ü Yüksek Lisans Tezi olmak üzere 5 proje tamamlanmıştır. Halen; 3 adet projenin TÜBİTAK’tan destek almak için başvurusu yapılmıştır. 2 adet projenin KOP’a başvurusu yapılmıştır. 5 adet bilimsel makale yayınlanmıştır. 15 kadar yeni proje önerisi ise değerlendirme aşamasındadır. Sanayi sektörüyle işbirliklerimiz ve ortak proje hazırlık çalışmalarımız da aynı şekilde devam etmektedir. Kısacası hız kesmeden kararlılıkla başarıya odaklanmış olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.”
Ziraat Fakültesi Öğretim Elemanı Dr. Cennet Yaman’da kenevir bitkisi üretimi hakkında gazetecilere detaylı bilgi verdi. Yaman, “Yürütülen bu proje ile kenevirin doku kültürü ile çoğaltımı amaçlanmaktadır. Doku kültürü, laboratuvarda steril şartlarda bitkinin herhangi bir dokusundan, kendisinin tüm genetik özellikleri yönüyle aynısı olan bitkilerin çoğaltımı anlamına gelmektedir.”diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.