""

Şerefli: Dünya soykırımcı katil ve zalimlere ne zaman dur diyecek « Yeniufuk Gazetesi

16 Haziran 2024 - 14:34

Şerefli: Dünya soykırımcı katil ve zalimlere ne zaman dur diyecek

Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, Suriye’de rejime ait savaş uçaklarının İdlib’te düzenlediği ve aralarında çocuklarında olduğu 100’ün üzerinde sivilin ölümüne sebep olan kimyasal saldırıyı sert sözlerle kınayarak, “Dünya soykırımcı katil ve zalimlere ne zaman dur diyecek.”dedi.

Şerefli: Dünya soykırımcı katil  ve zalimlere ne zaman dur diyecek
Son Güncelleme :

06 Nisan 2017 - 7:00

Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli yaptığı yazılı açıklamada, Beşar Esad’ın sözde iktidarını korumak ve kurtarmak için İdlib’e saldırmasında 100’üzerinde insanların hayatlarını kaybettiğini ve 400’den fazla kişinin yaralandığını söyledi.
KATİLİAMI NEFRETLE ŞİDDETLE KINIYORUZ
Katlimı nefretle kınadıklarını vurgulayan Şerefli, şöyle devam etti: “İdlib’de kadın erkek, yaşlı çocuk demeden sivil halka klor gazlı kimyasal bombalarla saldırması, ilk belirlemelere göre 100’ün üzerinde insanın ölümüne 400’den fazla kişinin yaralanmasına sebep olmuştur. Haber bültenlerine yansıyan görüntüleri izlemek bile insanın yüreğini parçalamaktadır. İnsanlığımızdan utandıracak ölçüde vicdanları paramparça eden bu vahşetin failleri, temel insan haklarına ve değerlerine duyarsız işleyen egemen dünya düzeninin ne boyutta zalimliklere, acı ve ölümlere yol açtığını, açacağını bir kez daha göstermiştir. Katliamı şiddetle, nefretle kınıyor, yıllardır sürmekte olan bu zulmü sonlandırmak, faillerini cezalandırmak için ulusal ve uluslararası yetkin ve etkin organları görev ve sorumluluğa davet ediyoruz.”
ORTADOĞU İSLAM COĞRAFYASI ATEŞ VE KAN GÖLÜNE
ÇEVRİLMİŞTİR
Politik çıkar ve paylaşım hesapları için Ortadoğu ve İslam coğrafyasının kan gölüne çevrildiğini kaydeden Şerefli, “ İnsan ve medeniyet değeri adına hiçbir hassasiyet ve önceliği kalmamış emperyalist güç odakları kendi politik çıkar ve paylaşım hesapları için bütün dünyayı özelikle Ortadoğu İslâm coğrafyasını ateş ve kan gölüne çevirmiştir. Yeni dengeler, denklemler, çıkar hesapları adına, çoğu hiçbir şeyden haberi olmayan mazlum, müdafaasız sivil insanları en feci şekilde katletmenin hiçbir akli, insani gerekçesi ve açıklaması olamaz. Savaş ortamında bile uyulması gereken bir hukuk vardır. Maalesef emperyalist zorbalar dünyasında uyulması gereken hiçbir hukuk ve ahlâk kuralı kalmayınca bu vahşi savaşın ve hesaplaşmanın ölümcül yükünü de ne yazık ki daha çok sivil halklar çekmektedir.Kanlı, kirli paylaşım ve güç hesaplaşmasında yüz binlerce kadın, çocuk kurban edilmektedir. Hangi hesap, hangi hedef çoğu yaşlı ve çocuk olan masum insanların ölümünü gerekli ve haklı görebilir? Bu zulüm ve faciaya ortak olanların, işledikleri suçu din, dil, köken ayrımına istinaden yapmaları, insanlığın medeniyet seviyesinin düştüğü sefil ve aşağılık durumu göstermesi açısından daha vahim ve dehşet vericidir.”diye konuştu.
DEVLETLER VE
ULUSLARARASI
KURUMLAR
KÖRLÜKLE
HADİSELERE
SEYİRCİ
KALMAKTADIR
Devletlerin, uluslararası kurumların, sivil toplum örgütlerinin yıllardan berikorkunç bir körlük ve duyarsızlıkla hadiselere seyirci kaldığını vurgulayan Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli,“İnsanlığın duyarsızlığı katliamcılara cesaret vermekte, başta BM olmak üzere barış amaçlı birçok kuruluş zalimleri adeta ödüllendirmektedir. Yüzlerce benzer savaş suçu, önemsiz beyanatlarla geçiştirilerek, dünyanın gözü boyanmakta, gerçekte ise zulme gizli- açık izin ve imkân verilmektedir.Eğitim-Bir Sen olarak, işgal, yağma, talan ve en feci ölümlerle bölgeyi işgal ederek egemen olmak isteyen güçlere tepkimiz, pratik yaptırım ve sonucu olmayan kınama açıklamalarıyla geçiştirilemez diyoruz. Yaşananlar dayanma sınırını çoktan aşmıştır. Zulüm dayanılmaz olmuştur. Kelimelerin, beyanların anlamını yitirdiği, sözün tükendiği noktadayız. Bu vahşete, bu zalim zorbalığa daha fazla sessiz ve seyirci kalınamaz. Mazlumların gözyaşı zalimlerden hesap sorularak dinmeli, dindirilmelidir. Özellikle ve öncelikle bütün İslâm ülkeleri, bütün ümmet, insanî, dinî, tarihî sorumluluğunun bilinciyle gelişmelere önleyici bir etkiyle müdahil olmalıdır. Biz bu yönde yetkili kurum ve organları harekete geçmeye davet ediyoruz. “ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.