Sıfır atık projesi Yozgat’ta hayata geçti « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

27 Kasım 2021 - 12:18

Sıfır atık projesi Yozgat’ta hayata geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Sıfır Atık Projesi tüm Türkiye’de olduğu gibi Yozgat’ta da start aldı.

Sıfır atık projesi Yozgat’ta hayata geçti
Son Güncelleme :

07 Haziran 2018 - 7:00

41 görüntüleme

Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısı ile ‘Sıfır Atık Projesi’ tanıtımı gerçekleştirildi.
Yozgat Lisesi bahçesinde gerçekleşen tanıtım töreninde en çevreci seçilen 3 okula sertifika ve çeşitli ödüller verildi.
Törende konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İbrahim Tamer, proje kapsamında 100 adet üçlü atık kumbarası alındığını ve okullara dağıtımının yapıldığını söyledi.
Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü işbirliği ile en çevreci okul yarışması düzenlendiğini belirten Tamer, “Birinciye diz üstü bilgisayar, İkinciye çok fonksiyonlu renkli yazıcı, Üçüncüye 102 ekran TV ödülleri verildi. Farkındalığı arttırmak amacıyla, T-Shirt, afiş, el ilanları hazırlandı, ayrıca bilgilendirme standı kuruldu.
Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü binası ve kampüsüne sıfır atık toplama kumbaraları konuldu ve buraya geçici atık depolama alanı yapıldı” dedi.
Sıfır Atık Projesinin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde 26 Eylül 2017 tarihinde Sıfır Atık Projesinin Tanıtım Toplantısı yapılarak bu projenin tüm Türkiye’de uygulanmasına ilişkin yola çıkıldığını hatırlatan Tamer, “Sıfır Atık israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Sıfır Atık Projesi, Ankara’dan başlamak üzere aşamalı olarak tüm Türkiye’de hayata geçirilmeye başlanılmıştır. Projenin kamu kurum/kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması ve 2023 yılında tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmesi hedeflenmektedir.
Yozgat Valiliğimiz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanmış “Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planı” çerçevesinde sıfır atık yaklaşımının anlaşılmasını sağlamak, mevcut durumu ortaya koymak, hedeflere ulaşmak için eylemleri belirlemek ve tüm kurum/kuruluşlarında aşamalı olarak yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla ilimizde çalışmalar yürütmektedir. Bu çerçevede stratejik planı takip etmek üzere her kurumda sıfır atık odak noktası olarak bir kişi görevlendirilmiştir” diye konuştu.
Vali Kemal Yurtnaç ise, çocuklara çevrelerini korumaları, temiz tutmaları, çevreyi kirletenleri uyarmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.