""

TİCARİ ARAÇLAR 30 HAZİRAN 2019 TARİHİNE KADAR YENİLENEBİLECEK « Yeniufuk Gazetesi

23 Mayıs 2024 - 12:17

TİCARİ ARAÇLAR 30 HAZİRAN 2019 TARİHİNE KADAR YENİLENEBİLECEK

Şehir içinde yük ve yolcu, şehirlerarasında yük taşımacılığı yapan şoför esnafının ticari araçlarını ÖTV’siz yenilemesine imkân sağlayan 6745 sayılı Kanunun uygulamasına ilişkin usul ve esasların belirlendiği tebliğ Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) nca 13.10.2016 tarih ve 29856 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TİCARİ ARAÇLAR 30 HAZİRAN 2019 TARİHİNE KADAR YENİLENEBİLECEK
Son Güncelleme :

10 Kasım 2016 - 7:00

ÖTV alınmamasına ilişkin resmi gazete yayınlanan tebliğ ile ilgili tüm odalara genelge gönderen Yozgat Şoförler Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, şoför esnafının araçlarını yenileyerek rahatlayacağını ve daha kaliteli hizmet vereceğini söyledi. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Bakıcı, “Bu kanunun 2004 yılından beri çıkması için mücadele ediyorduk. Kararın çıkmasında emeği geçen Başbakan Binali Yıldırım ve hükümetine, tüm siyasi partilerimize, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şoför esnafımız adına teşekkür ediyorum. Bu süreçte tüm ticari araçlarımızı uygun fiyat ve kredilerle yenilemek en büyük arzumuz. Şehit ve gazi yakınlarının da yararlanması ile ülke genelinde 350 ile 450 bin civarında bir aracın yenileneceğini tahmin ediyoruz.
Ticari araçların yenilenmesi ile vatandaşa verilen hizmet ve kalitede artmış olacak. Turizme olumlu olarak yansıyacağından ülkemizin imajına büyük katkısı olacaktır” dedi.
“FABRİKALARDA YETERLİ ARAÇ
OLMAYABİLİR”
Araçların değişimi için 30.Haziran.2019 tarihine kadar süre verilmesi ile otomobil fabrikalarının taleplerine zamanında cevap verebileceğinin de altını çizen Yozgat Şoförler Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, “Ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsleri ve kanunun izin verdiği şehir içi yolcu ve yük taşımacılığı yapan tüm ticari araçlar bu kanun ile yenilebilecek. Esnafımızın araç yenileme talebine otomotiv sektörünün hemen olumlu cevap veremeyeceği düşünülerek araç yenileme süresinin uzun vadeye yayılması olumlu bir karar oldu.
Sürenin uzun tutulması ile aracını yenileyecek olan esnafımızın sayısı en az yüzde 20-25 oranında bir artış gösterecektir. Piyasanın canlanması için tüm bankalarımızın da ellerini taşın altına koyarak ticari araç sahiplerine uzun vadeli ve düşük faizli kredi imkânı sağlanması için harekete geçilmelidir.
Ayrıca kredi ve kefalet kooperatiflerine daha çok plasman sağlanmalı ki esnafın kredi taleplerine cevap verilebilsin. ÖTV indiriminin yanında düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkânı şoför esnafının araçlarını yenilemesine vesile olacaktır.
Araçların yenilenmesi ekonomide iyileşme ve aynı zamanda işsizliğin düşmesine sebep olacaktır” diye konuştu.
TİCARİ ARAÇ
SAHİPLERİ
YARARLANACAK
ÖTV’siz araç değişimine yönelik düzenlemeden şehirci yolcu ve yük ile şehirler arası yük taşımacılığı yapan ticari araç sahiplerinin faydalanacağını kaydeden Bakıcı, “Şehir içi yolcu taşımacılığında bulunan Taksi, dolmuş, servis aracı, minibüs, midibüs, otobüsle ve şehir içinde ve şehirlerarasında yük taşımacılığı faaliyetinde bulunan, kamyon, kamyonet, çekici ve benzeri araçlar ile gelir vergisi veya kurumlar vergisi mükellefleri yararlanabilecektir.
Basit usule tabi üyelerimiz gelir vergisi mükellefi olduklarından araçlarını ÖTV’siz olarak değiştirebileceklerdir.
Ayrıca 30.06.2019 tarihine kadar yapılacak ilk araç alımında, yolcu taşımacılığında kullanılan motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen otomobil türü araçlarda ÖTV oranı yüzde 45. Minibüslerde yüzde 9, Midibüslerde yüzde 4, Otobüslerde yüzde 1 ve Ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon türü araçlarda yüzde 4 olan ÖTV vergiden muaf”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.