""

Türk Sağlık Sen: 112 sağlık çalışanları nakdi yemek yardımı düzenlemesi fiyasko « Yeniufuk Gazetesi

21 Şubat 2024 - 09:11

Türk Sağlık Sen: 112 sağlık çalışanları nakdi yemek yardımı düzenlemesi fiyasko

Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Latif Karagöz, 112’lere nakdi yemek yardımı düzenlemesinin fiyasko olduğunu söyledi.

Türk Sağlık Sen: 112 sağlık çalışanları  nakdi yemek yardımı düzenlemesi fiyasko
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 7:00

Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Latif Karagöz, yaptığı yazılı açıklamada 112 sağlık çalışanlarının nakdi yemek yardımı hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Karagöz, açıklamasında şunları kaydetti: “1 Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi gerekirken defalarca ertelenen ve ancak 11 ay sonra yapılan düzenleme ile 112 çalışanlarına yemek yardımının nakdi verilmesi hususu hayata geçmiştir. A1, A2 ve C tipi Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları ile İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezinde fiilen görev yapan personeller yararlanacak.Attıkları imzaya sahip çıkmayan ve 9 aydır çalışanların mağdur edilmesine ses çıkarmayıp, idare ne yaparsa kabulümüzdür diyen malum-sen yüzünden 112 çalışanları 9 aylık hak kaybı yaşamışlardır. 9 ay 112 çalışanları, nakdi yemek kanuni zorunluluk olmasına rağmen bakanlığın işgüzarlığı, Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen’in de bakanlığa gık bile dememesinden dolayı nakdi yemek yardımından yararlanamamışlardır.Bunun hesabını vermesini istediğimiz ama çalışanlardan bir özür bile dilemeyen bu sendikanın bugün hala utanmadan 112 çalışanlarına yemek yardımı kazanımımız hayırlı olsun demeleri ise adeta çalışanlarla alay etmektir”
“Yürürlüğe konan 112 çalışanlarına yemek düzenlemesine baktığımızda ortaya bir müjdenin kazanımın olmadığı çok açık bir şekilde durmaktadır”diyen Karagöz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Çünkü düzenlemeye göre 112 çalışanlarının nakdi yemek yardımı döner sermayeden karşılanacaktır. Bu düzenleme ile döner sermayelere ek yük getirecek ve bir anlamda çalışanın bir cebinden alınıp diğer cebine bu nakdi yardım konulacaktır.
Artık çalışanlar bir birlerinin haklarını imece usulü ile karşılayacaklardır. Bakanlık çalıştırdığı personele “bakın size yemek ücreti veriyorum” diyecek, sendika zaten aylardır 112 çalışanlarına yemek ücreti aldık, kazandık hayırlı olsun diye reklam yapmak suretiyle hem çalışanlarla alay etmekte hem de kandırmaktadır. Hâlbuki olan bir kısım çalışanın diğer bir kısım çalışana yemek ücretini cebinden ödemesinden ibaret olacaktır.
Bakar mısın müjdeye, göz aydınlarına. Oysa kamuda nakdi yemek yardımı alan tüm memurlar bunu genel bütçeden almaktadır. Sağlık müdürlüğünde yemek yiyen arkadaşların yemek ücreti için ödedikleri katkı miktarı kadar belirlenen oranda genel bütçeden pay aktarılıyordu. Ama 112 çalışanlarının nakdi yemek yardımı döner sermaye bütçesinden karşılanacak. Zaten eriyip giden ve yok olan döner sermayede ne varda ne verilecektir anlamak mümkün değildir.
Düzenlemenin bu haline bakıldığında malum yetkili-sen’in idare adına önemli bir kazanımı olduğu hususunda hiçbir şüphe yoktur. Bu hal çalışana bir şey kazandırmaktan çok neredeyse idarece hiçbir şey vermeden yemek ücretlerini nakdi ödeme imkânı sağlamaktadır.
AYLIK NAKDİ YEMEK YARDIMI 195 TL’Yİ GEÇEMEYECEKTİR
Yapılan düzenlemeye göre aylık nakdi yemek yardımının 195 TL’yi geçemeyeceğini söyleyen Karagöz, “ Bir 112 çalışanı ortalama ayda 8 nöbet tutsa bu günde 3 öğün yemekten toplamda 24 öğün yemek yapmaktadır. En yüksek bedel olan 195 TL ödense bile bir öğün için verilecek ücret 8 TL’dir. Kazanım ve müjde diye ortada dolaşanlar 8 TL’lik bir öğün yemek parasından çok mu memnunlardır? Artık çalışanlar 8 TL’ye istedikleri lokantada kebap yerler. Hadi afiyet olsun. Kısacası bu düzenlemeyi bir kazanım veya müjde gibi gösterenler neye imza attıklarını bilmeyenlerdir.
İdarenin 11 aydır yapmadığı düzenlemede hesap sormak yerine hayırlı olsun diye bilme aymazlığını gösterenlerdir. Bunlar yüzünden de çalışanlar kaybetmektedirler. Biz bu düzenleme ile ilgili hukuki girişimlerde bulunacağız. 112 Çalışanları da bunlardan hesap sormalıdırlar. Çalışanın karşısına çıkmaya pek cesaretleri yoktur o yüzden karşılaşmayabilirler ama bunlara 1 dakikadan bile fazla üye olarak kalmak çalışanın kendine verdiği en büyük zarar olacaktır. Bunlara hala üye olan 112 çalışanları varsa kendileri bir an önce gereğini yapmalıdırlar”ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.