""

Vali bey kaybedecek ve gereksiz işlerle harcayacak zamanımız yok dedi ama! « Yeniufuk Gazetesi

26 Mayıs 2024 - 09:43

Vali bey kaybedecek ve gereksiz işlerle harcayacak zamanımız yok dedi ama!

Vali bey kaybedecek ve gereksiz işlerle harcayacak zamanımız yok dedi ama!
Son Güncelleme :

17 Ocak 2017 - 7:00

 

İl Koordinasyon Kurulu toplantılarını fırsat buldukça takip etmeye çalışırım. Bu toplantılar yıl içinde neler yapıldığını ya da yapılmadığını yalın bir şekilde ortaya koymaktadır.

Yani tamamlanan yıl içinde kaç tane proje gerçekleşmiş, ne kadar para harcanmış, ne kadar paraya ihtiyaç var, yapılan işlerin yanında hangi işler neden yapılmamıştır, bunların hepsi masanın üzerindedir.

Bu işlerin merkezi bütçeden gelen paralarla yapıldığını baştan söyleyelim de sonra başka işlerle  karıştırılmasın.

2017 yılının ilk İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Kemal Yurtnaç başkanlığında geçen hafta yapıldı.

Belediye Başkanı Kazım Arslan, Rektör Prof. Dr Salih Karacabey, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, ilçe kaymakamları, bölge müdürleri, yatırımcı kuruluş yöneticileri, ilçe ve belde belediye başkanlarının hazır bulunduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Kemal Yurtnaç, bakın neler söyledi; Yozgat’ın kaybedecek vaktinin bulunmadığını ve bu anlamda kenti kalkındıracak bir çok projenin hayata geçirildiğini dile getiren Vali Yurtnaç, “Bu projelerimiz hedeflenen zamanda bitirilmek ve hizmet vermek zorundadır. Bu noktada kaybedecek ve gereksiz işlerle zaman harcayacak süremiz bulunmamaktadır. Onun için koordinasyon toplantılarımız önemlidir. Bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürelim. İdarecilik konusunda aksama istemiyorum. Sonuca ve sürece odaklı hareket edilmesi gerekiyor. Bu anlamda tüm kurum müdürlerimizden sonuç odaklı çalışmalarını bekliyorum” dedi.
Yozgat’ta ihale takip sistemi kurduklarına vurgu yapan Vali Yurtnaç, kurum müdürlerine seslenerek ‘Başlanılan bir işi yarım bırakmayın, bitirin. İhale süreçlerini hızlandırın. İhalelerde yaşanacak sorunlarda mazeret üretmeyin. Kamu kurumlarından destek alın. Yazışmalara takılı kalmayın. Tıkanan ve zaman kaybına neden olacak işlerde sözlü olarak çözüme gidin. Müfettişe hesap vermekten korkmayın. Müfettiş hesabı gelip, geçici. Bizim hesap vereceğimiz asıl yer halk. Her yaptığımız hizmet halka yönelik. Bu yüzden halka hesap verirken, hizmetlerimizi zamanın bitirmek zorundayız. Bir işi bitirmeden uyumayın. Yarım işlerin geçici kabulünü yapmayın. Yarım iş kabul edilmez’  dedi.

Vali Kemal Yurtnaç geçen yıl yapılan genel çalışmalardan da bahsetti; Yozgat’ta genel bütçe yatırımı olarak 2016 yılının 4’üncü dönem sonu itibariyle 4 milyar 780 milyon TL proje bedelli toplam 307 proje bulunmaktadır.

Projelerin 2016 yılı ödeneğinin 680 milyon lira olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, “2016 yılı içerisinde 627 milyon lira da harcama gerçekleştirdik. Bu çalışmaların nakdi gerçekleşme oranı yüzde 92. Toplam 307 projeden 137 tanesi tamamlandı, 123 tanesinde de çalışmalarımız hala devam ediyor. Bunlardan 21 proje ihale aşamasında iken 27 projeye ise henüz başlanmadı” ifadelerine yer verdi.
Mahalli idareler noktasında ise 508 milyon TL proje bedelli 226 proje bulunduğuna değinen Vali Yurtnaç, “ 402 milyon TL ödeneği bulunan projeler için, 200 milyon TL harcama yapıldı ve nakdi gerçekleşme oranı şuanda yüzde 50 civarında. Söz konusu projelerden 170’i tamamlanmış olup,34 proje de çalışmalar devam ediyor, 9 proje ihale aşamasında, 13 projeye de henüz başlanmadı” dedi.
Devlet kurumlarının vatandaş odaklı çalıştığını kaydeden Vali Yurtnaç, “İhale sürecini hızlandırmak amacı ile kurumlarımızın daha titiz çalışması gerekiyor. Bunun için de ihale sürecinin kurumlar arası yazışmalar yerine daha çok ikili ilişkiler ile çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. İşleri yazıya dökerseniz işin ruhunu kaybedersiniz. İhalelerin bir an önce yapılması gerekiyor. Eğer bu şehre bir şey yapılıyorsa bu şehrin insanları için yapıldığını” anlattı.

  • Bir takım veriler ortaya koyarak Yozgat’ta ekonominin durgunlaşmasına müsaade etmeyeceklerini anlatan Oda temsilcisi!
  • Sınavlarda başarı gösteren öğrencileri teşvik amacıyla yemek veren, öğrencilerle sohbet eden Başkan!
  • Halk buluşması düzenleyerek, vatandaşın sorunları ile yakından ilgilenerek, diğer yöneticilere örnek olan Bürokrat!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.