""

Vali Yurtnaç: Yozgat’ı dünyaya Roma hamamı ile tanıtacağız « Yeniufuk Gazetesi

22 Nisan 2024 - 13:23

Vali Yurtnaç: Yozgat’ı dünyaya Roma hamamı ile tanıtacağız

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, yaptıkları çalışmalarda birinci sırada tarihi Roma Hamamı olduğunu belirterek, Yozgat’ı Türkiye ve dünyaya Roma Hamamı ile tanıtacaklarını söyledi.

Vali Yurtnaç: Yozgat’ı dünyaya  Roma hamamı ile tanıtacağız
Son Güncelleme :

28 Mart 2017 - 7:00

“Kongre ve Spor Turizminin Yeni Adresi Yozgat” sloganı ile başlatılan tanıtım çalışmaları çerçevesinde Sarıkaya Tarihi Roma Hamamı başta olmak üzere, Yozgat’ın diğer değerleri konusunda Vali Kemal Yurtnaç,ın Türkiye Tanıtım Platformuna verdiği röportaj TRT Haber ekranlarında geniş yer aldı.
Vali Yurtnaç, röportajda şunları kaydetti: “ Yozgat orta Anadolu’da tarım ve hayvancılığın önde olduğu aynı zamanda tarihi reflekslerinden de kaynaklı olarak yiğidin harman olduğu bir yerdir. 15 Temmuz akşamında da sokağa ilk çıkan il olarak gündeme oturmuştur. Yaşayan insanlar şehirde ekonomik, sosyal, tarihi gerçekler çerçevesinde o şehrin imkanlarını bir fırsat haline döndürerek gelişmesi yolunda çalışmalar yapıyorlar. Bu yönde Yozgat’ta da geçmiş yıllardan bu yana süregelen çalışmalar var. Ben bu görev değişikliklerini hep bir fırsat olarak görürüm. İnsanlarda zaman içerisinde körelmeler oluşur. Bu körelmeler zaman içerisinde sizin görmeniz gereken şeyleri görmenizi engeller. Bu tayinlerde yeni birilerinin gelmesi, yeni ekiplerin oluşması ile farklı bir gözle şehri tekrar gündeme getirirsiniz. Bizde Yozgat’a geldiğimizde tarım ve hayvancılığı cebimize koyduk, tarım ve hayvancılığın yanında bu şehirde neler yapılabilir onu gündeme getirmeye çalıştık. O maksatla toplumun çeşitli kesimleri ile STK’lar ile yıllardır burada yaşayanlar ile bu bilgi birikimle oturduk analiz çalışması yaptık.”
YOZGAT’TA BİRÇOK KÜLTÜREL DEĞER VAR
Yozgat’ın birçok kültürel değere sahip olduğunu vurgulayan Yurtnaç, “Yozgat’tan Türkiye geneline bir bakarsak, aslında Türkiye çok büyük bir dünya mirasının üzerinde oturuyor. Bu verdiğimiz öncelikler, değerler, tanıtım çalışmaları da hızla gidiyor ama o kadar büyük bir kültürel miras var ki, Van’dan Edirne’ye bakıyoruz, bizim birçok tarihi değerlerimiz var. Bunları gün yüzüne çıkarmak idare olarak, bu toplumda yaşayan bir insan olarak bizim görevimiz. Bu açıdan Yozgat’a bakacak olursak burada da birçok kültürel değer var. 5 bin yıllık bir tarih var. Antik çağdan, Roma döneminden gelen birçok değer var. Bunları bir plan dahilinde ortaya koymak ve o yol haritasında da adım adım gitmek lazım.Benden önce çalışan arkadaşım ciddi güzel çalışmalar yapmış. Burası toprak altındaymış büyük oranda. Yerel imkanlarla bunu ortaya çıkarmışlar. Önünde 37-38 derece sıcak su var. Biz burasını bırakın Sarıkaya’yı, Yozgat’ı, Türkiye’de de belli bir yere getirebiliriz diye düşündük. Sonra turizm tanıtım platformu ile tanıştık ve bu platform vesilesi ile de bunu UNESCO’da dünya kültürel mirasın içerisine koyacağız. Bu kültürel mirasla bir kere burayı kayıt altına alacağız ve gelecek nesillere bunu tanıtacağız. Dışardan bakan bir gözün çektiği fotoğraflar doğru sonuçlara götürür. Şimdi yerelde yaşayan insanlar buranın bir değer olduğuna inanıyorlar fakat yaptığı girişimler sonucu belli bir sonucu elde edemedikleri için demek ki bura ile kimse ilgilenilmiyor havası esiyor. Ama dışardan gelen birisi fırsat oluşturmaya çalışıyor. O fırsatı yakalıyor peşine düştüğü zaman da güzel şeyler ortaya çıkıyor. İnşallah ben sadece Sarıkaya ve Yozgat’ı değil Türkiye’nin de tanıtımında buradaki Roma Hamamının çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum ülkemiz açısından.”diye konuştu.
ROMA HAMAMI
BİZİM BURADA
TRUVA ATIMIZ
OLACAK
Daha önce Denizli’de görev yaptığını hatırlatan Vali Yurtnaç,”Ben daha önceden Denizli’de çalıştım. Pamukkale’yi biliyorum, Leodikya’yı ve yapılan çalışmaları biliyorum. Denizli’de 25-30 senede yapılanları biz 10 senede yaptık. Burada da arkeoloji fakültesinin gündeme gelmesiyle birlikte kendi hocalarımızla, kendi öğrencilerimizle burayı kazacağız ve açacağız. Yeni tesisler yeni çalışmalar yapacağız. Sadece Roma Hamamı ile kalmıyor bu çalışmalar. 5 bin yıllık bir tarihi geçmiş var burada. Antik kentler var. Yanı başımızda Kapadokya, Göreme var. Ihlara vadisine 3 milyon turistin geldiğinden bahsediliyor. Biz Yozgat’ı o güzergahın arasına koymak istiyoruz. Uygulamaya bire bir oturan bir plandan bahsediyoruz. Ben gittiğim yerde ilk 3 ay dinlerim, sonraki 3 ayda ise bu dinlediklerimle kendime bir yol haritası çıkartırım. Yozgat’ta bu yol haritasını oluşturduk. Ezbere konuşmuyoruz, kafamızda her şey yerli yerinde. Bir taraftan Kapadokya’dan, Boğazlıyan’da gün yüzüne çıkarılacak olan antik kentler, peşine Sarıkaya Roma Hamamı, peşine Sorgun’da ki antik kentlerden Hattuşaş’a uzanan bir koridor. Biz buna yeni bir turizm güzergahı diyoruz. Bunu da inşallah Roma Hamamının tamamen ortaya çıkmasıyla birlikte faaliyete geçireceğiz. Burada en önemli rol Roma Hamamında. Roma hamamı bizim burada Truva atımız olacak. Bunlarla beraber buranın tanıtımını yapacağız.Arkeoloji o kadar önemli ki, bize tarihi gerçekleri getiriyor. Bu termal suların olduğu yerde Roma dönemlerinde dokumacılık önemliymiş. Yine Pamukkale’den örnek verecek olursak, oralarda sıcak su olduğu için orada dokumacılık gelişmiş ve tedavi merkezleri oluşmuş Roma dönemlerinde. Bunları çıkan yazıtlardan, kitabelerden görüyoruz. Aynı şeyleri burada da görüyoruz. Roma Hamamında kralın çocuklarının, kızlarının yıkandığı bir hamam ve ayrıca bir tedavi merkezi olduğundan bahsediliyor. Bütün bunları gün yüzüne çıkaracağız. Şu anda ilçemizde kapıca tesisleri var. Bu tesisleri asla yeterli görmüyoruz. Bunları çok kaliteli bir şekilde uluslararası bir standartta tesisleşme yaptıracağız. Yeterince sıcak su ve termal su var burada.”dedi.
YOZGAT’I
BÖLGESİNDE
TERMALDE ÖNCÜ BİR ŞEHİR YAPMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ
Kenti bölgesinde termalde öncü şehir yapmak istediklerini vurgulayan Yurtnaç, “Yeterince kaynaklarımız var sadece konaklama tesisleri konusunda atılım yapacağız. Buna da Sarıkaya’dan başlayacağız. Roma Hamamının karşısında, 2 bin yıllık bir şaheserin karşısında otelde kalacaksınız, tedavi olacaksınız ki bunlar özellikle de yabancı turistler için bir fırsat. Diğer taraftan üniversitemizle beraber burada bir fizik tedavi merkezi kurulacak. Tarihte aslında neler yaşanıyorsa modern dünyamızda da modernize edilmiş haliyle halkımızın hizmetine sunacağız. Bu tarihi mekanlara entelektüeli yüksek insanlar gelir ve onlar para da harcarlar. Biz bunları hem dünyanın gözünün önüne sereceğiz hem de Yozgat’a para kazandıracağız. Önce güzel kaliteli konaklama tesisleri yapacağız. Sonra da onlar Kapadokya’dan, Ihlara’dan çıktıktan sonra illa yorulacaklar. Sarıkaya ve Sorgun’da termalde dinlenecekler. O dinlenmeyle Hattuşaş’a veya Kazankaya Kanyonuna gidecekler.
Unesco dünya toplumlarını birbirine kenetliyor ve yapılan çalışmaları herkes takdirle karşılıyor. UNESCO’nun varlığı, bu konuda ki çalışmaları bizim açımızdan çok büyük bir fırsat ve destek olacaktır. UNESCO’nun kataloğuna Yozgat’ın ismini koymamız lazım. Her yapacağımız çalışmalarda daha dikkatli olunması gerekiyor. Zira dünya kültürel miras listesine giriyorsunuz. Bu da bizim daha düzenli çalışmamızı sağlayacak. Dünyada ki kültürel mirasına sahip çıkan bir kuruluştur UNESCO.”şeklinde konuştu.
Turistleri sadece bir kaynak olarak görmediğini vurgulayan Yurtnaç, şöyle devam etti:“ Aynı zamanda bir toplumun dönüşmesi gelişmesi için de bir kültürel iş birliği içerisine sokuyor. Yurt dışında yaşayan insanlarımız var, mutlaka onların kültüründen aldıkları bir şey vardır. Oradan buraya gelen turistlerde de bu böyledir. Burada kültürel değerleri görecekler, mahalli gelenek ve göreneklerimizi görecekler. Dolayısı ile toplumun kültürel ve sosyal hayatı da genişleyecek ve zenginleşecek. Bu maksatla ben bunu çok önemli ve değerli görüyorum.Gençler ve çocuklar bir toplumun geleceğidir. Her zaman övünüyoruz, Avrupa’ya göre genç nüfusumuz çok fazla. Bunu biz nitelikli bir hale getireceğiz. Eğitim açısından iyi eğitimler vereceğiz. Modern hayatın bize sunduğu kaynakları kullanıyoruz. İyi elbiseler giydiriyoruz, her istediklerini yapıyoruz. Akıllı tahtalar, internet gibi hizmetler sunuyoruz. Burada noksan olan bir şey var. Gençliğin kimliği ve kişiliği. Bir insanın kimlik ve kişiliğini tarihi zenginliği ortaya koyar. Bu çerçevede etkinlikler oluşturuyoruz. Diğer yandan da tarihi konakları da gündeme getirmeye çalışıyoruz. Özellikle belediyemizle beraber buradaki konakları onarıyoruz, kültürel hayatta bir öğe olması için uğraşıyoruz. Tabi gençleri daha fazla çeken internet gibi, cep telefonu gibi bizim için tehdit sayılacak şeyler var. Bunları da tarih ve kültür ile iç içe koyduğumuz takdirde gençler kendi toplum değerlerine saygı duyan bir şekle gelecektir. Tabi 15 Temmuz hadisesi gösterdi ki bizim eleştirdiğimiz, fikri yapısı gelişmemiş dediğimiz gençler sokakta ülkesine sahip çıktılar. Ben tüm bunlardan eşittir olarak şunu söylüyorum. Bizim milletimizin yapısında kahramanlık, fedakarlık var. Biz bunu gençlerimize iyi ifade edeceğiz, iyi anlatacağız. O maksatla 2 bin gencimizi eğitime aldık. Onlardan 15 kişiyi kura ile Balkan gezisine götürdük. Yozgat insanının yapısı olarak tarihi ve milli konularda müthiş bir dirayet ve bilgisi var. Bizim bu potansiyeli kinetik enerjiye çevirmemiz lazım. Bu gençler oraları görüp bilsinler ki evladı fatihan, ataları oralarda nasıl saygıyla anılıyor. Aynı kuvvetle gelsinler bu günkü dünya siyasetinde bizim önümüze neden engel çıkarıyorlar görsünler. Çünkü Türk milleti lider bir millettir, mazlumun yanında, masumun yanında bir millettir. Ondan dolayı bizim üzerimize geliyorlar ve onun için eğilmeyeceğiz.”
YOZGAT’A GELEN
YATIRIMCI KAZANIR
Yozgat’a gelen yatırımcının kazandığını vurgulayan Vali Yurtnaç, “Yaptığımız çalışma programında şu anda birinci sırada Roma Hamamı var. Yozgat’ı Türkiye ve dünyaya roma hamamı ile açacağız. Bütün katıldığımız ve katılacağımız fuarlarda Roma Hamamını ön plana çıkaracağız. Gelip görsünler buraları. Bize düşen de bir şey var. Geldiklerinde burada kalabilecekleri mekanların, termal tesislerin oluşumu ile ilgili çalışıyoruz. Türkiye’nin ilk milli parkı da Yozgat’ta. Öyle bir ormanımız var ki, Karadeniz’de ki ormanlarla yarışabilecek, anıt ağaçları ile içerisinde ki oksijeni bol bir şehir Yozgat. Biz burasını oksijeni ile de pazarlayacağız. Hem şehir içerisinde, hem termal kaynaklarla, 5. Derece teşvikten yararlanması ile yatırımcılar için büyük bir fırsat burası. Ankara’ya yakınlığı, havaalanı, hızlı treni, iki organize sanayi bölgesi ile şehrin alt yapısını yaptık. Ben diyorum ki, Yozgat’a gelen yatırımcı kazanır. Yozgat’ın Roma Hamamından başlayarak dışa açılacak bir şehir olduğuna inanıyorum ve herkesi şehrimize bekliyorum.”ifadelerimi kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.