""

Yozgat Barosu: Çocuklar her milletin güvencesidir « Yeniufuk Gazetesi

19 Temmuz 2024 - 17:29

Yozgat Barosu: Çocuklar her milletin güvencesidir

Yozgat Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; çocukların her milletin güvencesi olduğunu söyledi.

Yozgat Barosu: Çocuklar  her milletin güvencesidir
Son Güncelleme :

19 Kasım 2016 - 7:00

Yozgat Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çocuk Hakları kanunen ve ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama barınma ile her türlü istismara karşı korunma gibi hakların hepsini kapsayan evrensel bir kavramdır. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, çocuk hakları ile ilgili olan ve günümüzde kabul gören en geniş uluslararası belgedir. İlgili sözleşme 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmıştır. Onaylanan bu sözleşme sayesinde artık çocukların hakları yasalarca da tanınmaktadır. 20 Kasım günü tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.
TÜRKİYE’DE ÇOCUK HAKLARI
SÖZLEŞMESİ 1990 YILINDA
İMZALANMIŞTIR
Türkiye’de çocuk hakları özleşmesinin 1990 yılında imzalandığı hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, 18 yaşın altında olanları çocuk olarak tanımlamaya başlamıştır. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır. Sözleşmenin kapsadığı haklar ise: yaşama hakkı; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarıdır. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, medeni, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki insan haklarını en geniş biçimde tanımlamaktadır. Bu sözleşmeye yön veren temel değerler; ayrım gözetmeme; çocuğun yararının gözetilmesi; yaşama ve gelişme; katılımdır Çocukların; sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki her türlü imkândan faydalanması gereklidir. Çocuklar; her milletin güvencesidir. Çocuklarını ihmal eden ülkeler tükenmeye ve özlerini kaybetmeye mahkumdurlar. Çocuklarımızın; Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede yer alan tüm haklarını elde ettiği bireyler olarak sosyal hayata daha aktif katıldıkları bir dünyada yaşamalarını temenni ediyor.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.