Yozgat orta vadenin parlayan yıldızı olacak « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

29 Haziran 2022 - 22:04

Yozgat orta vadenin parlayan yıldızı olacak

Yozgat’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek ve ilimizi yaşanabilir bir şehir haline getirmek için Yozgat Valiliği ve ORAN Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen ve 80 iş adamının katıldığı “Yozgatlı İşadamları Zirvesi / Avrupa” toplantısı sona erdi.

Yozgat orta vadenin parlayan yıldızı olacak
Son Güncelleme :

11 Eylül 2017 - 7:00

122 görüntüleme

Sorgun Safa Termal Otelde başlayan toplantıya Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcileri, bazı daire müdürleri ve yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci, 5-6-7 Mayıs tarihlerinde bu programın ilkini ifa ettiklerini hatırlatarak, “Bu programın ardından bizler kalkınma ajansı olarak ilimize yatırım çekmek için elimizden geleni sarf edeceğiz. Avrupa’dan gelen iş adamlarımız için yeni bir kalkınma ajansıyız. 2009 yılında kurulan bir kamu kurumuyuz. Türkiye’de 26 tane kalkınma ajansı mevcut. Bizim ajansımız Kayseri, Sivas ve Yozgat’tan sorumlu bir ajans. Kamu kurumu olması önemli. Her hangi bir yatırım danışmanının yaptığı işlemleri ajansımızdaki arkadaşlar en az onlar kadar sizlere hizmet etmek için gayret sarf ediyorlar. Yozgat’ta bulunan yatırım destek ofisimiz de ilimize yatırım yapmak isteyen müteşebbislerimizin her zaman hizmetinde” dedi.
Bozok Üniversitesi Rektörü Salih Karacabey ise, Şehirlerin gelişmesinde, ülkelerin gelişmesinde, insanların sosyal ve kültürel gelişmesinde üniversitelerin her yerde, her şehirde ve her ülkede lokomotif olduğunu belirterek, “Bozok Üniversitesi 2006 yılında Yozgat’ta kuruldu. Türkiye ortalamasına bakarsanız Yozgat’ta üniversitenin olması geç bir tarih ama iyi bir adım ve şehrin geleceği adına önemli bir kurum. Şu anda 11 fakültemiz var. Bu fakülteler içerisinde özellikle şehre önemli katkı sağlayacak, ülkeye bilim insanı yetiştirdiği gibi bulunduğu şehre katkı sağlayacak ziraat fakültesi, veteriner fakültesi, turizm fakültesi, mühendislik fakültesi gibi bazı bölümleri ile doğrudan doğruya aynı zamanda şehrin gelişimine katkı sağlayacak fakülteler. Bununla ilgili fakültede çalışan öğretim üyesi arkadaşlarım gerçekten büyük gayret sarf ediyorlar. Ülkelerin gelişmesi sadece mali gelişmeyle sınırlı değil. Kültürel gelişim, ekonomik gelişim ve sosyal bütünlüğün korunarak savunmada yeterli seviyeye ulaşmak bir ülkenin dünya yüzündeki saygınlığını artıran temel değerlerdir. Bu noktada bulunduğumuz şehir itibari ile üniversitemiz özellikle iş adamlarımıza önemli katkı sağlayacaktır. Üniversite olarak her zaman iş adamlarımızın yanında olacağımızı buradan bir kez daha belirtmek istiyorum” diye konuştu.
Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan da, Yozgat’ın potansiyelinin her geçene gün arttığına değinerek, “Biz Yozgatlı yöneticiler olarak ilimize yatırım yapmaya gelen tüm iş adamlarımıza elimizden gelen yardımı desteği yapmaya hazırız. Sizler yeter ki doğduğunuz topraklara yatırım yapmaya karar verin. Biz sizin her zaman emrinizde ve hizmetinizde olacağız. İlimizin kalkınmasında, gelişmesinde hak ettiği yere gelmesinde ne gerekiyorsa taşın altına elimizi koymaya hazırız. Bu toplantıyı organize ederek bizleri bir araya getiren herkese teşekkür ediyor, toplantımızın hayırlı sonuçlar vermesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise yaptığı konuşmada, “Elbette insanoğlunun doğacağı yeri kendisinin belirleme imkanı olmuyor. Ama rızkını temin etmek için değişik sebeplerle bulunduğu yerden başka bir ile veya başka bir ülkeye gitme durumunda kalınıyor. Elbette niye gittiniz diye sorgulayacak değiliz. Yozgat’a kim bir çivi çakmak istiyorsa, Yozgat’a kim bir tane yatırım yapmak istiyorsa valimizle, belediyelerimizle, ajanslarımızla, milletvekillerimizle, bakanımızla beraber sizlerin hizmetkarı olmaya talibiz. Bize düşen görev yatırımcıyı Yozgat’a çekmektir. Yatırımcı kardeşlerimizin arayıp bulamadığı yer önümüzdeki yıllarda Yozgat olacak. Bu sene Yozgat’ın havaalanının temelini atmış olacağız. Bu Yozgatlının hayaliydi hep. İkincisi yine Yozgat’ın bir tane OSB’si var. Bürokratik engeller nedeniyle biz yatırımcıyı oraya çekemedik. Üçüncü OSB’nin kurulum çalışmalarını da başlatmış olduk. 2018 yılında Yozgatlı yatırımcının, Yozgat dışından gelecek olan yatırımcının, hatta yabancı yatırımcının Yozgat’a gelmesi içinde tüm gücümüzle gayret göstereceğiz. Oranının ayrı bir özelliği var o da havaalanına yürüme mesafesinde, Sorgun’a 18 Yozgat’a 12 kilometre uzaklıkta olması. Yatırımcımızın oraya yatırım yapması durumunda 6. Bölge teşviklerinin tamamından yararlanabileceği bir OSB olacak. Yine küçük sanayi sitesini de Çalatlı köyü üzerine, havaalanı ve OSB’ye yakın bir yere getireceğiz. Alaca yol ayrımını da bir kavşak noktası yapmak içinde gayret göstereceğiz. Çevre yolunu da Başıbüyüklü’den alarak Alaca yol ayrımına çıkarmış olacağız. Bu bölge ümit ediyorum ki önümüzde ki 5-6 yıl içinde Türkiye’nin en cazip yeri haline gelmiş olacaktır. Dolayısı ile Yozgat’a yatırım yapan kişi orta ve uzun vadede her zaman karlı olacak” ifadelerini kullandı.
Son olarak kürsüye çıkan ve iş adamlarına seslenen Vali Kemal Yurtnaç, yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamlarını memleketlerinde ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Yozgat’a yapılacak olan her türlü yatırım ve çalışmalarda biz en büyük desteği Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ve değerli milletvekillerimizden alıyoruz ve hep birlikte Yozgat’ın gelişmesi için çalışıyoruz. Yozgat’ı daha ileri bir noktaya hep birlikte getireceğiz. Tabi çalışmalar bir ekip işidir.
Bir tarafta idare bir tarafta siyasi ayak bir tarafta halk bir tarafta STK’ların bulunduğu bir ortam vardır. Eğer bunların hepsini bir araya getirirseniz ortaya güzel şeyler çıkar. Bütün gayretimiz güzel işler ortaya çıkarmak” dedi.
Toplantının amacının özellikle Yozgat’ın fırsatlarını iş adamlarına anlatma ve tanıtma toplantısı olduğunu aktaran Vali Yurtnaç, “Bu toplantı farkındalık oluşturma yani köprüleri kurma toplantısıdır. Bu maksatla mayıs ayında İstanbul ve Bursa’da yaşayan iş adamlarımızı buraya davet ettik. 130’a yakın iş adamı buraya geldi ve bizim misafirimiz oldu. Mesele toplantı yapmak değil. Mesele sonuç almaktır. Sürece ve sonuca odaklı davranmalıyız. Yani üretim yapmak ve üretimi desteklememiz lazım. Biz İstanbul’dan gelen iş adamlarımızın toplantısını yaptıktan sonra bir küçük gurup kurduk. Bu arkadaşlarımız toplantıya gelen işadamlarını ziyaret etmeye başladı. Yozgat’a da dönüşler olmaya başladı. 5 firma Yozgat’ta üretim yapma kararı aldı. Bir kısmı fabrikasının bir kısmını taşıyacak bir kısmı ise sıfırdan buraya yatırım yapacak. Bu tür şeyler bir kıvılcım oluşturmaktır. Bu tür toplantılar fitili ateşleme toplantısındır. Birkaç dönüşle birde bakacaksınız ki Yozgat yavaş yavaş ekonomide Türkiye’de ki haklı yerini almış. Bu tür toplantıları devam ettiriyoruz. Sonra dedik ki yurt dışında birçok Yozgatlı var. Burada yaşayan arkadaşlarımızın yanına ekip gönderdik. Doğdukları topraklara davet ettik. Bu memlekete sahip çıkma çalışmasıdır ayrıca. Biz şunu da istemiyoruz, biz para toplayalım burada bir şeyler yapalım. Biz devlet olarak hiçbir zaman özel sektörün önüne geçmeyeceğiz. Devlet olarak alt yapıyı yapacağız. Siz burada yatırım yapacaksınız kazanacaksınız, istihdama yardımcı olacaksınız vergi vereceksiniz ve biz sizin verginizle okul, yol, yurt yapacağız ve hizmet edeceğiz” diye konuştu.
Hava yollarının OSB’lerin harekete geçmesiyle ilgili en önemli unsur olduğuna vurgu yapan Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Artık hükümetimizin, devletimizin gücü kuvveti yerinde. Bu maksatla ilimize kazandırılacak olan yatırımlar için emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu çerçevede Yozgat Türkiye’de ki yüzölçümü itibariyle 14. büyük, nüfus itibariyle 46. büyük vilayet. Son bir senede Yozgat merkezde inşaat sektöründe gözle görülür bir şekilde hareketlilik var. Geçmişten gelen bir alt yapı çalışması var ilimizde. Şimdi bu alt yapının verimini alma zamanı geldi. Üniversite buranın dinamizm gücüdür. 17 bin öğrenciye ulaşmış. Hızlı trenin devreye girmesiyle öğrenci sayısının 30-40 bine kadar çıkacağına inanıyorum. Bununla birlikte üreten bir Yozgat’ı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. O maksatla sizlerin buraya katılımı, burada bulunması son derece önemlidir. Zannetmeyin ki biz topladık sizi, memleket özleminizi giderdik, sonra sizi bırakacağız. Bizim irtibatımız sizinle her zaman olacak. Bu köprüyü onun için inşa edeceğiz. Size bu gün burada yatırım fırsatlarını anlatacağız. Türkiye’de hep teşviklerden bahsediyoruz. Genel itibari ile fotoğrafı ortaya iyi koymak lazım. 5. Bölge Yozgat’ın içinde bulunduğu teşvik bölgesidir. Yozgat’ın OSB’sine yapacağınız yatırımlarda 6. Bölge teşvikten yararlanacaksınız. Bunu bilmemiz öncelikle önemli.
Fırsatlar var bu ülkede, şanslar var. Biz sizin cebinize, kasanıza hitap etmek için buraya davet ettik. Avrupa’da birçok maliyetiniz var. O maliyetleriniz Türkiye’de yok. Türkiye’de de olan maliyet Yozgat’ta yok. Burada da yeni bir kapı oluşturarak oradaki işlerinizi bile destekleyebilirsiniz. Siz kazanırsanız biz mutlu olacağız, görevimizi yapmış olacağız. Aksi takdirde hissetmeyen, heyecan duymayan, vatandaşa destek olmak amacıyla bir yol açmak için gayret etmeyen bir yapıdan üretim çıkmaz, sonuç çıkmaz. Biz sonuca odaklı çalışmak için buradayız. Bu konuda biz sizleri destekleyeceğiz ve Yozgat’ta hareketli günleri hep birlikte getireceğiz. Demir yolumuz var, limana yakınız, havaalanımız geliyor.”
Yozgat olarak tarımsal sanayiye de geçilmesi gerektiğini ifade eden Vali Yurtnaç, “Bisküvimizi, makarnamızı üretmemiz lazım. Tarımsal sanayi bu şehirde hareketlendirmek gerekiyor. Yibitaş gibi büyük bir fabrikanın burada olması, 17 bin öğrenci sayılı bir üniversitemizin olması, hızlı trenin ve havaalanının ilimize gelmesi burada ki hareketliliği artıracaktır. Yozgat orta vadenin parlayan yıldızı olacaktır. Parlayan yıldızın içinde bulunmak için bu günden buraya gelip yatırım konusunda çalışma yapmak lazım. Zira bir yıldız olmuş takıma girmek zordur. Koşan bir ilin içerisine dahil olmakta zordur. Ama koşmaya hazırlanan bir şehrin içerisine girmek ve hemşehrileri olarak buraya dahil olmak çok basittir. Onun için sizlere bu fırsatları sunuyoruz” diye konuştu.
Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Tarım ve hayvancılığın dışında Yozgat’ı neyle kalkındırabiliriz diye baktığımızda termal kaynakları gördüm. Bu termal kaynaklar için hedef bir cümle oluşturduk. Yozgat termal, kongre ve spor turizminin yeni adresi olacak dedik. Yani bunlar birbirini tamamlayan cümleler. Daha iddialı bir cümle kurduk ve Yozgat’ı Türkiye’nin Davos’u yapacağız dedik. Burada bulunan 7 tane termal kaynağa otel yapacağız. Otellerle beraber burada partilerin, büyük şirketlerin, kamu birimlerinin kongreleri ve toplantıları olacak. Yozgat’ın ve Akdağ’ın oksijenini pazarlayacağız. Kaz Dağlarında bulunan oksijene eş değer oksijen var burada. Şu anda fikir çalışması içerisindeyiz. Bunu da hep birlikte yapalım ve hepimizin bunda emeği olsun ve bu şehri orta vadede hareketlendirelim istiyorum. Yatırımcılarımızın önünü açacağız. Sıfır bürokrasi vadediyoruz biz Yozgat’ta. Ben bu toplantının hayırlı olmasını, sizlere yeni kazanç kapıları açılmasını ve Yozgat’a yeni yatırımlar getirmesini temenni ediyorum”
Konuşmaların ardından Oran Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız ve TKDK Yozgat Koordinatörü Selim Türker iş adamlarına kurumları tarafından yatırımcılara sağlanan kolaylıklar ve yatırımlar hakkında bilgiler verdi.
Toplantının ardından Yozgat Merkeze gelen yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamları, Çamlık Galata Otel’de desti kırıp Yozgat için vaatte bulunup Çamlık Milli Parkta doğa yürüyüşü yaptı. Daha sonra tekrar Sorgun Termal Otele geçilip akşam yemeği yenildikten sonra yurt dışında yaşayan iş adamları söz alarak kendilerini tanıtıp yaptıkları işler hakkında bilgiler verdi. Son olarak Bozok Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Böyükata katılımcılara seminer verdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.