‘Yozgat Tarihi ve Kültürü’ kitap olacak « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

16 Mayıs 2021 - 13:07

‘Yozgat Tarihi ve Kültürü’ kitap olacak

Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi arasında “Yozgat Tarihi ve Kültürü İşbirliği” protokolü imzalandı.

‘Yozgat Tarihi ve Kültürü’ kitap olacak
Son Güncelleme :

18 Nisan 2021 - 13:37

381 görüntüleme

Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi arasında “Yozgat Tarihi ve Kültürü İşbirliği” protokolü imzalandı.
Düzenlenen törene Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İl Genel Meclis Başkanı İskender Nazlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve çalışmanın editörü Doç. Dr. Ebubekir Güngör katıldı.
İmzalanan protokolle, Yozgat tarihi ve kültürü temelinde, inceleme, araştırma ve derleme imkânlarını geliştirecek çalışmalar yapmak ve bu çalışmalardan elde edilen sonuçları yazılı doküman halinde yayımlamak ve gerektiğinde sonuçların bilimsel organizasyonlarla paylaşımının yapılması amaçlanıyor.
Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi arasında “Yozgat Tarihi ve Kültürü” ile ilgili kitap yazımı ve basımı için yapılacak işbirliğini kapsamında , “ Yozgat Tarihi ve Kültürü ” adlı üç ciltlik ortak eserin bilimsel ölçütlere uygun bir şekilde yazılmasını ve paydaşların katılımıyla bilime, kültüre ve topluma katkı sağlayacak bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında ortaya çıkartılması hedefleniyor.
Protokol imza töreninden önce bir konuşma yapan çalışmanın editörü Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Güngör, Yozgat’ın tarihi, kültürü, sanatı ve dini yönlerinin ele alınacağı kitap için çalışmalara başlandığını belirtti. Güngör, 3 ciltten oluşacak olan kitabın 18 ayda tamamlanmasının planlandığını, her bölümün alanında uzman hocalarımızca derlenip yazılacağını ifade ederek, eserin hayırlı olmasını temenni etti.
Valilik toplantı salonunda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat’ın tarihi ve kültürü ile ilgili ihtiyaç olan bir kitabın protokolünü Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi ile imzaladıklarını söyledi.
Vali Polat, 3 ciltten oluşacak kitabın üniversite koordinesinde valilik ve belediyemizin de ortaklığı ile yapılacağını anlatarak, “Kitabın hazırlanma süresini 18 ay olarak düşündük ama inşallah daha kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz. Yozgat’ın tarihi ve kültürü ile ilgili elimizde şu an iyi bir kaynak yok. Kentin tarihini ve kültürünü gelecek nesillere aktarma adına akademik bir çalışma sonrası, uluslararası bir yayın ortaya çıkartacağız. Biz bu kitabı Yozgat’ın geçmişini geleceğe aktarma konusunda çok büyük bir emek olduğunu biliyoruz.” dedi.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ise Yozgat’ın tarihi, kültürü ve geleneği ile alakalı Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından hazırlanacak olan çalışmaya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Başkan Köse, yapılacak çalışmanın sonunda kentin tarihine kültürüne ışık tutabilecek ve gelecek nesillere aktarılacak bir eserin ortaya çıkacağını ifade ederek, “İnşallah eserimiz geleceğe yön veren ve toplumumuzun tüm kesiminin istifade edeceği güzel bir çalışma olacak.” diye konuştu.
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise Yozgat’ın tarihi ve kültürü ile ilgili beklentilere cevap vermekten dolayı büyük bir heyecan ve mutluluk duyduğunu ifade etti.
Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ şunları kaydetti: “Yapılacak çalışmalar sonunda ortaya çıkacak üç ciltlik eserle, tarihi, sanatı ve kültürü ile Yozgat’ın hafızası kayıt altına alınmış olacak. Üniversite olarak Yozgat’ın tarihini gün yüzüne çıkaracak bu çalışmanın bilimsel ve tarihi aşamalarında yer almaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Geleceğe büyük bir miras olacak olan bu eserden şehrimizin ve ülkemizin kültüre, sanata ve tarihe duyarlı tüm kesimlerinin istifade edeceğini ümit ediyorum. Bu vesile ile Yozgat Valimiz ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Eserin editörlüğünü yürütecek olan Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Güngör’e ve ekibine çalışmalarında başarılar diliyorum. Şehrin dinamiği olan üç kurumun desteği ile hayata geçecek proje memleketimize ve milletimize hayırlı olsun.”
Konuşmaların ardından Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ tarafından protokol imzalandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.