![Yurtlu’dan dernek yöneticilerine uyarı](https://yeniufukgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2018/11/hakkı-Small-1.jpg)
Derneklere uygulanan idari para cezalarının başında, genel kurul toplantılarının geldiğini vurgulayan İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu,bu hususta dernek yöneticilerini bir kez uyardı.
Derneklerin tüzüklerinde belirtikleri üzere, dernek yöneticileri, genel kurul üyelerini belirtilen ay ve yıl içinde olağan genel kurul toplantısı için çağrı yapmakla sorumlu bulunuyor. İdari para cezası da yönetim kurulu başkanına uygulanıyor.
Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu, dernek yöneticilerine bu konuda bir uyarı yaparak genel kurul toplantılarının tüzüklerinde belirtilen yasal süre içerisinde yapılması gerektiğini vurguladı.
Yurtlu “Bilindiği üzere, dernekler olağan ve olağan üstü olarak iki şekilde genel kurul yapmaktadır. Olağan genel kurul toplantıları, tüzükte belirtilen ay ve yıl içinde yapılarak, genel kurul tarihini izleyen 30 gün içerisinde elektronik ortamda Derbis üzerinden mülki idare amirliğine bildirilmektedir.” diyerek yasal hatırlatmalarda bulundu.
Ayrıca, dernek yöneticilerine SMS yoluyla genel kurul toplantısının yapılması hususunda uyarı mesajı gönderildiğini de vurgulayan Yurtlu, derneklere uygulanan idari para cezalarının başında, genel kurul toplantılarının zamanında yapılmaması ve bildirimin yasal sürede yapılmaması gelmektedir dedi.