Kalp krizi yaz aylarında artıyor « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

19 Mayıs 2022 - 21:45

Kalp krizi yaz aylarında artıyor

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte kalp hastalıkları riskinin de arttığına dikkat çeken Uzmanlar “Bu durumunda, sıvı kaybıyla birlikte kanın pıhtılaşma oranındaki artışa bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle sağlıklı kişilerin dahi yaz aylarında sıvı alımına özen göstermesi gerekir” dedi.

Kalp krizi yaz aylarında artıyor
Son Güncelleme :

09 Temmuz 2018 - 7:00

209 görüntüleme

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte kalp hastalıkları riskinin de arttığına dikkat çeken Uzmanlar “Bu durumunda, sıvı kaybıyla birlikte kanın pıhtılaşma oranındaki artışa bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle sağlıklı kişilerin dahi yaz aylarında sıvı alımına özen göstermesi gerekir” dedi.
Sıcakların iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde uzmanlar, yeterli miktarda sıvı alınması için uyarılarını yaparken, aksi takdirde sağlıklı kişilerin bile kalp krizi riskiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiyor.
Yüksek tansiyon, kalp yetersizliği ve kalp damarlarında tıkanıklık olan kişilerin yaz aylarında kalp sağlığı açısından risk grubunda olduklarını söyleyen Uzmanlar daha önce kalp damarlarına stent uygulanan veya geçirilmiş by-pass öyküsü bulunan kişileri de aşırı sıcak ve nemden kaynaklanan terlemenin yaratacağı sıvı ve tuz kayıplarına bağlı olarak kalp hızında artış gelişebilmesi nedeniyle özellikle dikkatli olmaları için uyardı.
“YAZIN YETERİNCE SU TÜKETMEYENLERDE KALP KRİZİ RİSKİ ARTIYOR”
Sıcak havaların kalp hastaları üzerindeki etkilerine de değinen Uzmanlar, aşırı sıcak ve nemli havanın, özellikle kalp damar hastaları, hipertansiyon ile kalp yetersizliği olan hastalar için risk artışı meydana getirdiğini söyledi. Uzmanlar, Vücudun sıcağa karşı aldığı en etkili yöntemin terleme olduğunu, terleme ile birlikte sıvı ve elektrolit denilen tuz ve minerallerin kaybedildiğini, damarlarda dolaşan kan hacmindeki azalmanın, böbreklere giden kan hacminde azalmaya, dolayısıyla da böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabildiğini ifade etti.
Uzmanlar şöyle devam etti: “Yine terlemeyle birlikte vücuttan atılan potasyum, magnezyum gibi minerallerin vücutta azalması, özellikle kalp hastalarında, çarpıntı ve hayatı tehdit eden ritm bozukluklarının tetikleyicisi olabilmektedir. Hipertansiyonu veya kalp yetmezliği olan, bu nedenle idrar söktürücü ilaç kullanan hastaların yeterli miktarda sıvı tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde halsizlik, yorgunluk gibi şikayetler ve böbrek fonksiyonlarında bozulma meydana gelebilir. Bu gibi şikayetleri olan kişilerin doktorlarına danışarak ilaç dozlarının yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Bunun yanında kalsiyum kanal blokeri grubu tansiyon ilacı kullanan hastalarda ilaç yan etkisi olarak ayak bileği ve bacak şişliği de yaz aylarında daha fazla olmaktadır.”
SICAKTA KALP
SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN NELER
YAPILMALI?
Kalp sağlığını korumak için sağlıklı kişilerin dahi alması gereken önlemler olduğunu belirten Uzmanlar, alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı; “Açık renk, terlemeyi artırmayan kumaştan giysiler tercih edilmeli. Meyve ve sebze tüketiminin ön planda olduğu Akdeniz diyetine uygun beslenilmeli. Günlük sıvı ihtiyacının arttığı göz önünde bulundurularak, günlük 2-2.5 lt. civarında sıvı tüketilmeli. Kontrolsüz soda ve maden suyu tüketiminin tansiyonu yükseltebileceği, kalp yetersizliği şikayetlerini artırabileceği göz önünde bulundurularak fazla tüketimden kaçınılmalı. Güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı, denize sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girilmeli. Egzersizler sabah ve akşam saatlerinde yapılmalı. Çok soğuk su damarlarda spazm yaparak kan akışını bozabildiğinden çok soğuk deniz, havuz ve duşlara girilmemeli. Göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, baygınlık hissi gibi şikayetler olduğunda en yakın sağlık kurumuna başvurulmalı.
“MÜMKÜN OLDUĞU KADAR SERİN
YERLERDE VAKİT
GEÇİRİN”
Hava sıcaklıklarının artmasıyla, kalp damar hastalığı öyküsü bulunan kişilere, kalp sağlığını korumaya yönelik tavsiyelerde de bulunan Uzmanlar, mümkün olduğu kadar serin yerlerde zaman geçirmelerini, yoğun alkol ve kafein tüketiminden kaçınmalarını, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikayetlerin başlaması durumunda ise vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmalarını önerdi.
Uzmanlar, Tansiyon hastalarının ise sıkı tansiyon takibi yaptırmaları gerektiğini belirterek “Tansiyon değerlerinde düzensizlik olması halinde doktorlarına başvurarak ilaç dozlarının yeniden düzenlenmesini sağlamalılar. Günlük sıvı tüketimine dikkat etmeli, gereği halinde idrar söktürücü ilaç dozlarının da doktor tavsiyesiyle yeniden düzenlenmesi gerekmektedir”dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.