Kayseri Şeker’den pancar sulamada akıllı damlama sistemi « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

19 Mayıs 2022 - 22:24

Kayseri Şeker’den pancar sulamada akıllı damlama sistemi

Küresel ısınma ve kuraklığa karşı alınacak önlemler kapsamında sürdürülebilir tarımda su yönetiminin önemine inanan Kayseri Şeker, şeker pancarı tarımında damla sulama sistemlerinin yaygınlaştırıyor.

Kayseri Şeker’den pancar  sulamada akıllı damlama sistemi
Son Güncelleme :

03 Ağustos 2018 - 7:00

121 görüntüleme

Küresel ısınma ve kuraklığa karşı alınacak önlemler kapsamında sürdürülebilir tarımda su yönetiminin önemine inanan Kayseri Şeker, şeker pancarı tarımında damla sulama sistemlerinin yaygınlaştırıyor.
NASA’nın yayımladığı ve Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda ciddi kuraklık riski ile karşı karşıya kalacak ülkeler arasında gösterildiği raporu nedeniyle oluşacak kuraklık için tarımsal alanlarda alınması gereken önlemler kapsamında Kayseri Şeker tarafından pancar tarımında akıllı damla sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına başlandı.
Kayseri Şeker’e ait 55 parselde 35 pancar çeşidi, 20 çeşit gübre ve ilaç denemesi ile 20 çeşit deneme tarlasında tekerrürlü pancar ekim alanlarında damla sulama sistemleri yapıldı. Ayrıca; Kayseri Şeker ile sözleşmeli pancar ekimi yapan Kayseri Merkeze bağlı Mahzemin, Bünyan, Yeşilhisar ve Develi bölgesi Zile köyü olmak üzere 4 bölgede çiftçi tarlalarında da örnek olarak Rivulis Eurodrip şeritli damla sulama boruları ile uygulamalar başlatıldı.
2018-2019 Kampanya döneminde 20’şer dönüm pancar tarlasında damla sulama sistemi yapan Kayseri Merkez Mahzemin çiftçilerinden Mehmet Yasman, Bünyan çiftçilerinden Fatih Çam, Yeşilhisar çiftçilerinden İbrahim Göktaş ile Develi Zile çiftçilerinden Bayram Alay, damla sulama sistemi sayesinde su, enerji ve işçilik şu aşamada yüzde 50 tasarruf sağlandıklarını, uydu sistemi aracılığı ile tarlalarının Kayseri Şeker Fabrikası tarafından sürekli izlenerek kendilerinin tarladaki hangi bölgenin suya ihtiyacı olup olmadığının sürekli olarak bilgilendirildiklerini kendilerinin de o doğrultuda sulamaya yön verdiklerini damla sulama sisteminden memnun olduklarını belirttiler.
Kayseri Şeker’in şeker pancarı tarımını geliştirmek, verimliliği artırmak ve akıllı damla sulama dönemi çalışmaları hakkında bilgi veren Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Bir damla suyun ülkenin ve insanımızın geleceği açısından çok önemli olduğu bilinci ile hareket edilmesi gerekmektedir. Tarımın sürdürülebilir ve devamlı olabilmesi, gelecek nesillere su kaynaklarımızın ve tarım arazilerimizin korunarak bırakılmasına bağlıdır. Bu kapsamda su kaynaklarının akılcı, verimli ve ekonomik kullanımı ve pancarın verim ve kalitesi artarken su tasarrufunun da sağlanması sayesinde damla sulama çok önem arz etmektedir.”dedi.
DAMLA SULAMA SİSTEMİ ENERJİ VE İŞÇİLİK TASARRUFUDA SAĞLIYOR
Damla sulama sisteminin işçilik ve enerji tasarrufu da sağladığını söyleyen Akay, “Pancarda damla sulama sayesinde su tasarrufu yanında enerji ve işçilik tasarrufu da sağlanmaktadır. Aynı zamanda Kayseri Şeker deneme tarlalarında Manna uydu sistemleri aracılığı ile tarladaki pancarın hangi bölgesinin ne zaman ve ne kadar suya ihtiyacı olduğu tespit edilerek uyduya göre su ihtiyacının giderilmesi sistemi başlatılmıştır. Busistem sayesinde Şeker pancarında yüzde 40 daha az su ile yüzde 20 verim artışı mümkün hale gelecektir.”dedi.
Damla sulama sistemlerinin yapıldığı alanlarda Temmuz ayı sonu itibariyle su tasarrufu, yaprak hastalıklarının önlenmesi, verimlilik ve kalite artışı ile şeker oranının artış değerlerindeki olumlu gelişmeler kaydedildiği belirtilirken, IPCC-iklim değişikliği kaynaklarının verilerine göre kuraklığın, aşırı su kullanımı ve yüksek sıcaklık sebebiyle, 2025 itibari ile çoğu tarımsal alanda artacağına dikkat çekilmesi damla sulama sistemlerine olan rağbeti her geçen gün artırması bekleniyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.