""

ÇEDAŞ, teknolojiye yatırım yaptı « Yeniufuk Gazetesi

22 Nisan 2024 - 20:12

ÇEDAŞ, teknolojiye yatırım yaptı

ÇEDAŞ, teknolojiye yatırım yaptı
Son Güncelleme :

22 Kasım 2018 - 7:00

Çamlıbel Elektrik Dağıtım Şirketi, Yozgat’ın yer altı ve yer üstü enerji nakil hatlarını tamamıyla yeniledi…

Yozgat ile birlikte Sivas ve Tokat’ta da aynı hizmetleri kesintisiz sağlayan kurum, her gün biraz daha hissetmeye başladığımız kış mevsimi ile ilgili de bütün hazırlıkları tamamlamış durumda.

Bölgede ağır geçen kış şartlarında kesintisiz enerji teminini sürdürmek için tüm önlemler aldığı bildiren kurum yetkilileri tarafından geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapıldı… Bu açıklamada kışa hazırlık çerçevesinde 4 bin kilometre hattın bakımı yapıldı ve 650 direk, 50 bin armatör, 200 trafo ve 300 panonun değişimi ve montaj işlemleri tamamladı.

Ekim ayı sonu itibarıyla tüm hat güzergahlarının kontrolü tamamlanarak, hatlara temas eden ağaçlara yönelik budama işlemleri yapıldı, ayrıca göçmen kuşların zarar görmemesi ve kanatlı hayvanların temasından kaynaklı arızaların önüne geçebilmek için hatlarda izolasyon çalışması gerçekleştirildi.

Bölgede kış şartlarının sert geçmesi nedeniyle saha, arıza bakım ve onarım personeline de takviye yapıldı. Bu doğrultuda 25 kişilik bir ekip kademeli olarak arıza onarım görevine destek vermek üzere görevlendirildi, aynı zamanda saha personel sayısında yüzde 15’lik bir artışa gidildi.

Kış aylarında 3 paletli kar aracı, 3 motosikleti, 3 kablo test aracı, 35 adet sepetli platform, 1 adet 4×4 hidrolik platform, 98 adet 4×4 arazi aracı ve 12 mobil vinç ile hizmet veren şirket, tüm araçlarının kışlık bakımlarını yaparak teçhizatları ile hazır hale getirdi.

Tüm kar araç ve ekipmanlarının bakımını yapan ÇEDAŞ, ayrıca olumsuz hava koşullarında oluşacak acil durumlara karşı pilot bölgelerdeki destek ekiplerini görevlendirdi.

ÇEDAŞ, kışa hazırlık önlemleri kapsamında hava şartlarının çok daha sert geçtiği bölgeleri ise özel olarak güçlendirdi. Bu kapsamda Sivas’ın Divriği, Kangal, İmranlı, Zara ve Suşehri, Tokat’ın Reşadiye, Almus ve Zile ilçeleri, Yozgat’ın Akdağmadeni ve Kadışehri ilçelerinde kış mevsiminde şiddetli hava muhalefeti yaşandığı için bu bölgelerde ekstra tedbirler alındı.

Söz konusu ilçeler de dahil olmak üzere tüm hatlarda meydana gelebilecek arızaları, malzemelerin deformasyonunu önceden tespit etmeyi sağlayan ve arızalara erken müdahale imkanı tanıyan termal kamera, korona kamera ve kısmı deşarj cihazlar da kış mevsiminde aktif olarak kullanılmak üzere hazır duruma getirildi.

ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, teknolojiye yaptıkları yatırımların, kış aylarında arıza ve kesintilere müdahaleleri çok daha hızlı hale getirdiğini belirtti.

“SCADA yani uzaktan kontrol ve kumanda merkezimize hava tahminleri raporları 15, 5 ve günlük olarak alınıyor. Bu raporlar doğrultusunda olağanüstü durumların ön görülmesi halinde SCADA merkezinde kriz masası oluşturarak ekiplere gerekli uyarılar yapılıyor. Gerekli görülmesi halinde vardiyalar düzenlenerek ekip sayıları artırılıyor. Hava tahmin raporları doğrultusunda paletli kar araçları ve kar motosikletlerinin konumlandırılması yapılarak enerji timleri hazır bekletiliyor.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.