Kamu binalarının yüzde 90’ı sorunluymuş! « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

17 Ekim 2021 - 09:45

Kamu binalarının yüzde 90’ı sorunluymuş!

Kamu binalarının yüzde 90’ı sorunluymuş!
Son Güncelleme :

27 Aralık 2017 - 7:00

60 görüntüleme

İnşaat Çalıştay’ında konuşan İlimiz valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat’ta 1.5 yıldan beri çalışıyorum. Girdiğim tüm kamu inşaatının yüzde 90’ında sıkıntı var derken, İl’in en acı veren yarasından birine tuz bastı.

Peki, Yozgat’taki kamu binalarının yüzde 90’ı söylendiği gibi sorunluysa, bu sorunun sebebi kim? Yozgatlılar değil herhalde değil mi?

Mevzu derin, ortaya çıkan yarayı daha kaşımak derdinde değilim. Çünkü bahsedilen kamu binalarını yapanda, yaptıranda, denetleyende, teslim alanda Yozgatlı değil…

Yozgat’ta onca kamu binası var, hangisini Yozgatlı müteahhit yaptı… Kaldı ki Yozgat’ta kamu binası yapacak kadar güçlü kaç tane müteahhit var!

Belki birkaç istisna vardır, bunlarda şimdi zaten müteahhitlik yaptığını düşünmüyorum. Neyse meseleyi daha derinlere çekmek değil maksadım, şu çalıştaydan biraz bahsedelim istiyorum…

Malum İnşaat Çalıştay’ı Yozgat’ta ilk kez düzenlendi… Çalıştayların durumu pek iç açıcı olmadı. Bu çalıştay aynı duruma düşmez…

Bu çalıştayın yapılmasına vesile öğrendiğim kadarıyla TÜMSİAD Yozgat Şubesi oldu. Üniversite ile işbirliği içinde yapılan çalıştayda Başkan Ali Çatar, inşaat sektörünün Yozgat açısından en önemli sektörlerden biri olduğunu belirterek, “Yapmış olduğumuz bu çalıştayın amacı şehir ve insan hayatına yönelik yerel, ulusal ve uluslar arası çalışmalar yapan sivil toplum kuruşlarının, benzer alanlarda diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ilişki kurmalarına, işbirliği kurmalarında destek olmak, ortak projelerin geliştirilmesini, bu projenin hayata geçirilmesi çalışmalara teşvik etmek, bilgi ve deneyimlerini karşılıklı olarak artırılmasına olanak sağlayan bir platform oluşturabilmek. Bu çalışmaların Yozgat’a ve bölgemize ekonomik açıdan geri dönüşüm sağlamasını temenni” etti.

SonraTÜMSİAD Genel Sekreteri Osman Kapıcıoğlu ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey birer konuşma yaptılar…

Daha sonra çalıştaya katılan ve burada konuşma yapan Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat’ta bu tür bir çalıştayın yapılmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Yozgat’ta 1.5 yıldan beri çalışıyorum. Girdiğim tüm kamu inşaatının yüzde 90’ında sıkıntı var. Bu çalıştayda onun için önemli. Sadece mal satmak mal almak piyasaya girmek için değil, bize düzgün işini yapan demir bağlayan insan lazım. Demirci ustası lazım, bize kalıpçı lazım, düzgün sıvacı, boyacı ve parkeci lazım. Türkiye’de sorun bunlar ama özelikle Yozgat’ta çok daha büyük sorun. Çayıralan’da kapalı spor salonu yapılıyor. Çayıralan’a gelen ödenekle Antalya, İzmir, İstanbul’a giden ödenek arasında hiçbir fark yok. Ama onu yapan insanlar arasında fark var. Bakıyorsun bir köyde yaşasan köyde bu kadar kötü sıva yapılmaz. Granit fayansı döşüyorsun, bakıyorsun içi boş, mühendis veya inşaatçı değilim ama 30 yıldan beri inşaat yaptırıyoruz o kadarda biliyoruz. Yerköy’de yeni yapılmış okulumuza gittik. Tuvaletin kapısını açtık alafranga tuvalete değiyor. Mühendis mimar hiç mi buna bakmadı. Hadi bunlar kağıt üstünde bakıyorlar bunu yapan usta bu yanlış oluyor hiç mi demez. Sonra Yozgat’ta hizmetler kalitesiz. Gözümü yumarım vazifemi yaparım mantığı kötüdür, devlet memurunda da kötü özel sektörde de kötü. Vazifeye geldiğim andan itibaren Yozgat için bir şeyler yapmaya gayret ediyoruz. Eğitimde, sağlıkta, güvenlikte, devlet kurumlarında kalite olacakta özel sektörde kalite olmayacak mı?  Özel sektörde de olacak. Bu şehir göç vermiş, sermaye gitmiş, nitelikli ustalar gitmiş. Bize düşen yeni ustaların buraya gelmesini sağlamak. Bunun için üniversite, halk eğitim, meslek odaları, iş adamları ile beraber bu insanları yetiştirmemiz gerekiyor. Her inşaata gidiyorum her inşaatta problem var. Parkeye bakıyorsun parke kalkmış, genelge yazdım inşaatlar tamamen bitmeden geçici kabul diye bir şey alınmayacaktır. Geçici kabul nedir, bura tamamen bitti, kullanımdan dolayı bir problem olursa ben onu bu süre zarfında ikmal edeceğim demektir. Ama kapıyı takmadıysan geçici kabul olmaz, kapıyı takmazsanız tazminat ödemeye mahkumsunuz. Kimse müteahhidi korumak zorunda değildir. Müteahhide verdiğimiz para sizlerin vergilerinden topladığımız, fakir fukara parasıdır. Bunlara dikkat edeceğiz.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.