""

Nikâhla zimmet « Yeniufuk Gazetesi

23 Mayıs 2024 - 21:48

Nikâhla zimmet

Nikâhla zimmet
Son Güncelleme :

21 Kasım 2016 - 7:00

Ortaçağ karanlığına mı gömülüyoruz?

Bir ileri, iki geri, mehteran yürüyüşü benzeri olduk vallahi!

Tacizcinin cezasının ertelenmesini sağlayacak yasaya dair önergeyi AKP’Lİ altı milletvekili meclise sundu.

Tecavüzcüyle evlendirme önergesi kabul edilirse eğer,  bu kanundan dört bin kişi yararlanarak tahliye edilecek, bazılarının mağduriyeti bazılarına ümit olacak, dolayısıyla ortalık sapık kaynayacak.

Bu gelişmenin 20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü”ne birkaç gün kala gündeme gelmesi hayli manidar.

Kadını namussuzlarla evlendirip namuslu yapacaklar akılları sıra! Zaten namusun rengi kara, demek oluyor ki namusun rengi nikâhla aklaştırılmaya kalkışılacak şimdi.

Toplum evlilikten imtina ederken zoraki evlilik çıkartacaklar bi de başımıza ama ilkin imam nikâhı şart!

Kadın, kız, erkek, çoluk çocuk, bebek, yaşlı; ana -baba-kardeş-emmi her neyse her ne kadarsa işte tecavüzcüleriyle evlendirilip işin içinden çıkılacak anlaşılan. Bir yerde mağdur, tecavüzcüye zimmetlenecek, o da malını istediği gibi kullanacak; artık asar mı, keser mi, satar mı, üstüne kuma mı getirir bilinmez. Ya eşcinsel, ya aile içi ensest, ya çocuklar hangi kategoride değerlendirilecek merak ediyorum doğrusu! Onlar da maddeler içinde sıralanır sanırım.

Zarfa pul yapıştırır gibi tecavüzcüye kul verecekler bir yerde.

Başımıza taş yağacak az kaldı.

Tecavüzcüye ömür boyunca tecavüz edebilme ikramiyesi kazandırılırken mağdura ise müebbet ağırlaştırılmış hapis cezası vay anam vay!

Bu yasanın kabul görmesi bir yana akıl ucundan bile geçirilemez. Devlet arazisine gecekondu yapanlara salt oy alabilmek için araziyi hediye etmek gibi haksızlık, ötesinde aymazlık daha ötesinde günah!

Bu şerefsizleri toplumda afişe edeceksiniz, damgalar mısınız, hadım mı ederseniz, şeylerini kesip münasip yerlerine mi tıkarsınız onu bilemem.

Eskiden hayat kadınlarının sol kol bilek içine damga vurulurmuş. Bu çağdışı uygulamayı şu sapıkların alnına vuracaksınız ki topluma çıkamasınlar bir daha!

Gerçi İnsan Hakları Başkanlığı, 49 yıllık utanca 2010 yılında son vererek vesika dönemini altı sene öncesi bitirdi, yani bu ilkellik, bu insanlık ayıbı kısa bir süre öncesine dek yürürlükteydi, ne yazık ki!

Onun için gönlümden geçen şunlar: keser döner sap döner gün olur hesap döner erkelere vesika verilsin,  kimliklerine el konulsun, pasaportlarına işlensin. “Nasılmış, iyimiymiş” yasası çıkartılsın!

Ama zihniyet meselesi, elimizdeki malzeme bunlarla sınırlı!

E-eee Bursa Belediyesi “Güzel Ahlak Konferansına” erkek çocuğuna tecavüzden ceza alan Mustafa İslamoğlu konuşmacı olarak çağırdıysa gerisini siz düşünün artık!

Günümüzde tecavüz olayları o denli çoğaldık ki; bu bağlamda: tüm erkekleri kamuoyu oluşturmak ve toplumsal farkındalık yaratmak için meydanlara çağırıyorum. Bu bir yerde aklanma mücadelesidir, onur savaşıdır zira ister istemez aynı kefede tartılmaya aynı gözle görülmeye başlandılar. Buna ancak erdemli erkekler dur der!

Herkes aklına şunu yerleştirsin: Namus ile onur nikâhla örtbas edilemez

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.