ÖRNEK KÖY PROJESİ… « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

19 Ekim 2021 - 09:21

ÖRNEK KÖY PROJESİ…

ÖRNEK KÖY PROJESİ…
Son Güncelleme :

12 Aralık 2017 - 7:00

59 görüntüleme

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, TBMM’deki sohbetinde, “Haydi köyümüze dönelim” projesini anlattı.

Bu haber çok sayıda haber siteleri tarafından kapış kapış edildi…

Bakan Fakıbaba, Yozgat ziyaretlerinde de aynı konudan uzun uzun bahsetmişti… Salonda bulunan herkes konuyu can kulağı ile dinlemiş, kimileri “olmaz” derken, kimileri de “neden olmasın” demişti.

Bir şeyi iyi anlamak lazım Türkiye üretim ülkesi olmak istiyorsa, bunun başka çaresi yok… Tüketim hastalığını biran evvel terk etmek durumundayız.

Bu bakımdan  “2018’de fitili ateşleyeceğiz, köyle şehir hayatı yarışacak” diyen Fakıbaba, örnek köy projesiyle 2018’den itibaren şehirlerden köylere tersine göçün yaşanacağını öne sürdü. Türkiye genelinde 250 örnek köy kurulacağını açıklayan Sayın Fakıbaba, “Her ile üç köy yapacağız. Model örnek köyler oluşturulacak” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, TBMM’deki sohbetinde şunları söyledi: “Kırsala, köylerimize yönelik, ‘Haydi köyümüze geri dönelim’ diyoruz, bu slogan gerçek olacak. Yeni bir proje olacak. 2018’de tersine dönüş için fitil ateşlenecek. 250 köy yapacağız. Her ile üç köy örnek köy olacak. Model köyler oluşturacağız; hayvancılıksa hayvancılık, tarımsa tarım, meyvecilikse meyvecilik. Çalışan kadınlar sigortalı olacak.”

Yozgat’ı örnek gösterdi; “Ecevit’in Köy-Kent projesiyle de hiçbir ilgisi yok. Bunun ilk örneği Yozgat’ta yapılmaya çalışıldı. Kabalı diye bir köy var, gidin görün. Bu köyü örnek alacağız. Haydi köyümüze dönelim. Niye olmasın? Ben de varım. 1 Ocak 2018’den itibaren 50 ve altında büyükbaş hayvanı olan yerli üreticilere hayvan başına 250 lira kesim desteği ödemesi yapılacak. 2018 tarım ve hayvancılık yılı olacak.

Meyvecilik konusunda model olacak bir yatırım projesi Yozgat’ın Kabalı köyünde başlatıldı. İlk kez Kamu-Özel Sektör-Üretici işbirliğiyle yaşama geçirilen, “Deveci Havzası Meyvecilik Entegrasyon Projesi” hayata geçirildi. 5 bin 640 dekar alanda bahçe kurulumu, çevre düzenlemesi, sulama sistemi tamamlandı, 25 yıllığına bir şirkete kiralandı. Dikilen fidanlar 3 yaşına geldi. Önümüzdeki yıldan itibaren ilk ürün alınacak.

Yozgat’ta yapılan bu proje Türkiye’de ilk olduğuna göre ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın dediği gibi, örnek alınacak bir projenin artık yenilerine ihtiyaç olduğu muhakkaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.