Pilot Bölge Projesi Yakın Takibe Alınmalı « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

14 Mayıs 2021 - 23:25

Pilot Bölge Projesi Yakın Takibe Alınmalı

Pilot Bölge Projesi Yakın Takibe Alınmalı
Son Güncelleme :

09 Şubat 2018 - 7:00

19 görüntüleme

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, köylüye 300 damızlık koyun müjdesini verdi. Bu konu oldukça önemli bir konu olmakla birlikte işin üstünde durulur ve takip edilirse Yozgat’ın bu ve diğer sorunlu olan yönlerine çözüm olacağı gibi kurtuluşuna vesile olur…

Ayrıca bakanlık tarafından yapılan çalışmalar ve hazırlanan yeni projeler biran evvel yakın takibe alınması gerekiyor… Bilindiği gibi Yozgat göç veren İl’lerin en başında geliyor, İl genelinde üretim kanalları tıkanmış bir halde olduğu için Yozgat’ta iki türlü göç yaşanmaktadır, bir kesim köyden ilçe ya da şehir merkezine taşınırken, kalan kesim başka şehirlere göç etmeyi tercih ediyor…

Yozgat aynı zamanda kırsal bölge olmasının dezavantajını yaşarken, karşı karşıya kaldığı sorunları çözmekte ne yapacağını bilmez bir duruma gelmiştir. Bugün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı projeleri kapsamında Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz’ün birkaç gün evvel ifade ettiği gibi projenin uygulanması sırasında Yozgat’ın pilot İl’ler arasında yer almasıyla şehrin ekonomik sorunları dahil birçok problemi çözüm bulacaktır. Konu ile ilgili açıklamaları tekrar kısaca hatırlayalım:

Sözleşmeli hayvancılık modelini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın Yozgat ziyaretinde dile getirdiklerini söyleyen Açıkgöz, projede katkılarının olduğunu açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, köyden kente göçü engellemek için her çiftçiye 300 damızlık koyun verileceğini söyledi. Üstelik buna ek olarak da asgari ücretten sigortası ve maaşı da yatacak.  Fakıbaba, bu devlet desteğini “Müthiş bir sosyal ve sürü artırma projesi” olarak tanımladı ve slogan olarak da “Köyden şehre gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” dedi.

Her aileye 300 damızlık koyun müjdesini veren Fakıbaba, detayları şu şekilde anlatmıştı: “Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder.” 

Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, projede Yozgat’ın pilot bölge olması gerektiğini söyledi. Açıkgöz, “Türkiye’nin hayvancılıkta kurtuluşu sözleşmeli hayvancılık modelidir. Toplumda hayvancılık yapmak isteyen ama imkanı olmayan bir sürü insan var. Ama şehirden köye göçecek diye de bu işten anlamayan vatandaşlara hayvanları teslim etmenin bir anlamı yok. Bu işi erbabına teslim etmeleri gerekiyor. Devletin vermiş olduğu bu imkan işin erbabına teslim edilirse yurt dışından hayvan almaya gerek yok. Milli üretim şarttır. Kendi insanımız üretsin. Biz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza bu modeli teklif ettiğimizde çok beğenmişti. Şimdi bu proje uygulanıyor. Bunun da mutluluğu içerisindeyiz.  Türkiye’de aile boyu hayvancılığın bitmesi ülkemizi çok etkiledi. Avrupa’da sistem zaten bu şekilde. Şuan verilen 300 koyun en az 3 kişiyi istihdam eder. Eşi, gelini herkes bunlardan faydalanır. Sayın bakanımızı tebrik ediyoruz. Umarım proje hedefine ulaşır. Hayvanlar verilsin de biz sigortayı kendimiz yaparız. Değeri ile bu hayvanlar alınıp verilirse proje tutar. Projenin bizden çıkması bizi de gururlandırıyor. Eğer proje buradan çıktı diye pilot bölge Yozgat olursa çok seviniriz. Bu konuyu bürokratlarımıza götüreceğiz. Pilot bölge biz olmak istiyoruz. Bizim kurtuluşumuz tarım ve hayvancılıktır. Bu da bizim hakkımız. Türkiye’de ilk 5’e gireriz” diye konuştu.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.