SİNİR BOZUCU PROJE! « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

25 Ocak 2022 - 18:09

SİNİR BOZUCU PROJE!

SİNİR BOZUCU PROJE!
Son Güncelleme :

06 Kasım 2017 - 7:00

91 görüntüleme

Tarihe baktığımızda karşımıza şöyle bir tablo çıkar! Eğitim sistemi ile hemen her yıl birden fazla uğraşılmış, yeni düzenlemelerin hiçbirisi faydalı olmamıştır.

Anlaşılan O ki, şuan ki değişikliklerinde pek bir faydası olmayacağı için çeşitli kuruluşlardan sesler yükselmeye başladı.

Geçenlerde Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Yozgat’ta geldi… Yeni eğitim sistemini doğru bulmadıklarını, sakıncalı taraflarını açık açık anlattı.

Eğitim Bir Sendikası, başından beri hükümetin tam destekçisi bir sendikadır. Yaptığı bütün icraatlara destek vermekle birlikte birçok çalışmanın da içinde yer alır.

Fakat bir süreden beri bazı konularda ayrışmalar yaşanıyor. En son ayrışma ise Cumhurbaşkanı talimatı ile yapılan Eğitimdeki yeni düzenlemeler oldu.

TEOG ve Öğretmenler için uygulanması kararlaştırılan performans değerlendirmesiyle ilgili yöntemin tam bir zihni sinir projesi olduğunu anlattı.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın açıklaması şöyle:  Öğretmeni kum torbasına çevirip öğretmeni şamar oğlanına döndürüp öğrencinin öğretmene parmak sallamasını velinin öğretmene parmak sallamasını öğretmenin yan yana durduğu arkadaşıyla karşı karşıya gelmesini ya da okul idaresinin performans notu üzerinden öğretmene baskı yapmasını bu anlamda çok doğru bulmuyoruz. Onun için buna kesinlikle karşıyız.
Eğitim Bir Sen olarak bu konudaki kararlarını daha önce kamuoyuna paylaştık. Pilot uygulamaya ilişkin bütün kamu görevlilerine, bütün öğretmenlere meslektaşıma notum yüzdür diyerek herkesin birbirine yüz vermesini ve böyle bir uygulamanın hakim kalmasını istedik. Ve bu konuda bakanlık bu uygulamayı derhal geri çekmeli.
Bu tip zihni sinir projeleriyle öğretmenleri germekten de uzak durmalıdır. Öğretmene değer veren, öğretmeni merkez alan gayretlendiren ve yüreklendiren ödül eksenli çalışmaların tamamını konuşmaya tartışmaya varız. Ama öğretmenlik mesleğini hırpalayacak ayaklar altına alacak bir yaklaşıma kesinlikle taraf olmayız.
Eğitim Bir Sen olarak biz, aksayan yönlerini 2016 Eylül ayında eğitime bakış raporuyla 16 yıllık eğitimin izlenmesi ve değerlendirmesini konu alan biri akademik bakış açısıyla kamuoyuyla paylaştık TEOG konusunda orada ifade ettiğimiz konu çok net. Biz diyoruz ki TEOG’ta, TEOG’un okul içi etkinlik boyutuyla doğru bir yöntem olduğunu, öğrenciye stres yaşatmayan sınavları zamana yayarak normal sınavları yerine koyarak bu anlamda herkesin kabul ettiği bir seviyeyi az çok yakaladığını ifade etmiştik. Ama yerleştirme kısmına ilişkin neşter vurulmazsa bir restorasyon yapılmazsa bunun ileri de TEOG’un kendisini götürebileceğini çok net olarak belirtmiştik. Öyleyse bu konu da adım atılması gerekirdi. O adım atılmadığı için bir müdahale geldi ve bunun mağdur ürettiği konusunda Cumhurbaşkanımızın devreye girmesiyle TEOG yeniden tartışılmaya başlandı.
MEB, alternatifler geliştirdiklerini kamuoyu ile paylaştı. Ama bütün tartışmaları dikkate alarak en uygununu kamuoyu ile paylaşmalarını ve eleştirileri de dikkate aldıktan sonra son şeklini vermelerinin doğru olacağını düşünüyorum. Ama bunda da gecikmemeleri gerekiyor. Biran önce bu işin noktalanması gerekiyor. Çünkü 8. sınıflarda süreç işliyor. TEOG’tan sonra çocuklarda bir ara boşluk oluştu. Bu da çok net olarak eğitimciler olarak gözlemlediğimiz bir sorun dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.