" "

Tokat’ta 40, Çorum’da 25, Yozgat’ta 1 « Yeniufuk Gazetesi

3 Aralık 2023 - 22:54

Tokat’ta 40, Çorum’da 25, Yozgat’ta 1

Tokat’ta 40, Çorum’da 25, Yozgat’ta 1
Son Güncelleme :

18 Nisan 2022 - 18:12

Yozgat ile Tokat ve Çorum’u terazinin aynı gözüne koyup, tartmak gibi bir muradım elbette yok. Bugün Çorum ihracatta bölgenin en iyisi. İstatistiklere baktığımızda Samsun dahi ihracat yönünden Çorum’dan sonra gelmektedir.

Dolayısıyla sanayi alt yapısında oldukça zengin bir durumda olan Çorum’un ihracat oranı yükselmeye devam etmektedir.

Çorum’un ekonomik göstergeler yönünden de iyi bir durumda olduğunu rakamsal verilere baktığımızda görmek mümkündür.

Bu bağlamda Çorum’da istihdam alanları her gün artmaya devam ederken, bugün işsizlik en alt düzeylere gerilemiştir.

* * * *

Sanayi, gelişme ve kalkınma yönünden dikkatleri çeken bir diğer komşu il havaalanının yeniden hizmete girmesiyle Tokat’tır.

Tekstil başta olmak üzere çeşitli yöresel üretimlerin zirveye ulaştığı Tokat’ta ihracat rakamları da artmaya devam etmektedir.

Üretim yönünden oldukça zengin bir coğrafyaya sahip olan Tokat’ta geçen yıl 2 milyon tondan fazla tarla ürünü, 1 milyon tona yakın sebze ve meyve ürünleri yetiştirilerek, ekonomiye ciddi oranda katkı sağlanmış, katma değer üretiminde de dikkatleri çekmektedir.

Geçtiğimiz ayda havaalanının tekrardan hizmete girmesiyle Tokat’ta önümüzdeki yıllarda üretimin yüksek oranda artması beklenmektedir.

* * * *

Yazımın başlığındaki rakamlar üzerinden Tokat ile devam edelim. Tokat’ta geçtiğimiz ay havaalanı ile birlikte çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 40 tane firmanın açılışı yapıldı. Aynı gün Çorum’da düzenlenen törenle burada da 25 fabrika hizmete girdi.

Tokat’ta 40, Çorum’da 25 fabrikanın açılış kurdelasını kesen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank dün de Yozgat’ta 1 tesisin kurdelasını kesti.

Yazımın başlığındaki rakamlar ve Bakanın üç il ziyaretindeki açılışları Yozgat’ın Çorum ve Tokat ile kıyas edilemeyeceğini, ülkeden, sanayiden, yatırımcıdan kopuk olarak Anadolu’da bir garip şehir olarak varlığını devam ettireceğini zaten göstermektedir.

Sonuç olarak daha öncede ifade ettiğim üzere bir şehrin gelişmesi ve kalkınmasının olmazsa olmazı sanayidir. Sanayi de ağırlıklı olarak illerin kendi kaynakları üzerinden şekillenir. Yozgat’ta da yerel kaynak ve potansiyellerin üretime kazandırılmadığını gördüğümüzde de şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; sanayi olmadığına göre üretimden, istihdamdan bahsetmek, Yozgat’ı geliştirmek ancak gerçeklikten kopuk hayaller kurmak olur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.