YEŞİLAY GÖZDOLDURDU « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

27 Kasım 2021 - 10:51

YEŞİLAY GÖZDOLDURDU

YEŞİLAY GÖZDOLDURDU
Son Güncelleme :

30 Nisan 2018 - 7:00

72 görüntüleme

Ülkemizde toplum yararına çalışan Kurum ve kuruluş sayısı hiç kuşkusuz oldukça fazladır. Fakat bunların arasında yaptığı çalışmalar ve topluma olan yaklaşımları her zaman sıcakkanlı olmuştur.

Halk böyle kuruluşları kendinden bilmiş, aile sıcaklığı duygusuyla yakınlık göstermiştir. Bu kuruluşlar kimi zaman vatandaşın karşısına hayat kurtaran bir varlık olarak çıkmış, kimi zaman da Hızır gibi olmuştur.

Bugün yaptığı güzel işlerle dikkatimizi çeken Yeşilay’dan biraz bahsetmek istiyorum:

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Birinci Dünya Savaşı sonunda, 5 Mart 1920 tarihinde merkezi İstanbul’da olmak üzere “Hilâl-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Yeşilay; sigara, alkollü içkiler, uyuşturucu maddeler, kumar ve teknoloji bağımlılıklarıyla mücadele eden halkımızın ve bilhassa gençlerimizin bütün zararlı alışkanlıklardan korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren, 19 Eylül 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan bir sivil toplum kuruluşudur.

Yeşilay’ın Türkiye’de 67 şubesi ve 70 temsilciliği bulunmaktadır.

Türk Yeşilay’ı Filistin, Lübnan, Bosna Hersek, Malezya, Tayland, Karadağ, Demokratik Kongo, Kenya Ülke Yeşilay’larına öncülük etmektedir.

YEŞİLAY’IN VİZYONU
2020 yılında, kuruluşunun ikinci yüzyılına girerken, bağımlılıklarla mücadelede Türkiye’yi örnek ve lider bir ülke yapan ve misyonunu yurtdışına taşıyan bir Yeşilay.

YEŞİLAY’IN MİSYONU
Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek ve bilimsel metotlar kullanarak tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar vb. bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur.

Yeşilay Yozgat’ta geçtiğimiz günlerde yine güzel ve akılda kalacak bir çalışmanın daha altına imzasını attı…

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yozgat Şubesi tarafından başlatılan “Benim Kulübüm Yeşilay” projesi Yozgat’ta ilkokullarda hayata geçirilerek yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Yeşilay Yozgat Şube Başkanı Halil İbrahim Coşkun, projenin ülke genelinde uygulandığını belirterek, “Benim Kulübüm Yeşilay Projesi önleyici ve koruyucu hizmetler kapsamında ilk ve ortaokullarda uygulanan, yapılandırılmış çeşitli etkinliklerle Yeşilay’ı tanıtan ve TBM kazanımları temelinde öğrencilerde bilinç ve farkındalık oluşturan bir projedir.”dedi.
Şube Başkanı Coşkun, şöyle devam etti: “2018 Yılında Benim Kulübüm Yeşilay Projesi’nin ilkokul formatını ülke genelindeki 3. ve 4. Sınıf öğrencilerine yaygınlaştırmak, okullardaki Yeşilay kulüplerinin prestijlerini ve etkinliğini yükseltmek, bu çerçevede Yeşilay şubelerinin organizasyon yeteneklerini artırmak ve genç Yeşilay gönüllülerini harekete geçirmek amacıyla bir Tip Proje oluşturulmuştur. İlk defa 30 Mart 2018 tarihinde Merkez Toki Mevlana ilkokulunda uygulanan ve çok başarılı geçen projenin ikincisini 27 Nisan Cuma günü merkez Yavuz Selim İlkokulunda uygulamış bulunmaktayız. İlerleyen zamanlarda diğer okullarımızda da uygulamaya devam edeceğiz.”
Coşkun, projenin amaçlarını şöyle sıraladı: “ Öğrenciler nezdinde Yeşilay’ın tanınırlığını ve bilinirliğini arttırmak, Yeşilaycılık mesajlarını ve gönüllülüğünü yaygınlaştırmak.
Önleme çalışmalarında akran eğitim metodunu işlevsel bir araç haline getirmek ve öğrencilere doğru rol modeller sunmak. Öğrencilerde özgüven ve sorumluluk duygusu geliştirmek ve yeni ilgi alanları oluşturmak.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.