Yozgat’a yapılması planlanan projeler bir kez daha görüşüldü « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

19 Mayıs 2022 - 20:39

Yozgat’a yapılması planlanan projeler bir kez daha görüşüldü

Yozgat’a yapılması planlanan projeler bir kez daha görüşüldü
Son Güncelleme :

01 Ekim 2018 - 7:00

101 görüntüleme

Yozgat’ta Valilik ve Sivil Toplum Örgütlerinin ortaklaşa hazırladıkları projeler, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantısında bir kez daha görüşüldü.

Kayseri Valisi ve ORAN Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kamçı başkanlığında ORAN Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, Yozgat, Kayseri ve Sivas’ta yapımı devam eden ve yapılması planlanan projeler bir kez daha masaya yatırıldı.

Yozgat’ta yıllardır yer altı ve yer üstü zengin kaynakların turizme kazandırmak için ciddi çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Bu konuda önemli sayılacak şekilde adımlar da atıldı. Bugün Sorgun ve Sarıkaya ilçelerimizdeki Oteller bunun bir göstergesidir.

Bu konuda Yozgat Valiliğinin çalışmaları henüz tamamlanmış değil. Yeni yatırımcılarla görüşmeler halen devam ediyor. Mevcut kaynaklar daha verimli şekilde değerlendirileceğini düşünüyorum.

Bir başka konu Yozgat’ta eksik olan tesislerdir. Bu tesislerden birisi de “hayvan Borsası ve hayvan Hastanesi”  bu konuda da başlatılan çalışmalarda belli ölçülerde ilerleme kaydedildi.

Çünkü gerek termal kaynaklar olsun gerekse diğer projeler olsun bunların üzerinde ısrarla durulmaktadır. Bu konuları kapsayan ORAN toplantısında Kayseri Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kamçı burada yaptığı açıklamada, geçen kurul toplantısında destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerini ilan ettiklerini ifade ederek, tüm başvuru sahiplerine hayırlı olmasını temenni etti ve yatırımlarının bereketli olmasını diledi.

Fizibilite Destek Programı ve Teknik Destek Programında başvuruların alınmaya devem ettiğini belirten Vali Kamçı, “Fizibilite programı ile kar amacı gütmeyen kurumlar(Kamu kurumları, belediyeler, STKlar, OSBler ve kooperatifler gibi) tarafından yapılacak olan başvurular ile yatırım fikirlerinin fizibilitesinin hazırlanması için 200 bin TL’ye kadar, teknik destek programı ile de yine kar amacı gütmeyen kurumların kurumsal kapasite gelişimi için ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık desteği 50 bin TL’ye kadar karşılanabilecektir.” dedi.

Vali Süleyman Kamçı, ORAN Ajansı’nın yaptığı diğer çalışalar hakkında da şu bilgileri verdi: “Bilindiği üzere Ajansın güdümlü proje mantığı ile vermiş olduğu destekler var ve bu anlamda Kayseri’de Kayseri OSB’nin başvuru sahibi olduğu “Fuar ve Kongre Merkezi” projesine 11,5 milyon TL, Erciyes Üniversitesi’nin başvuru sahibi olduğu “ Erciyes Kordon kanı ve Doku Bankası” projesine ise 3,5 milyon TL destek vermekteyiz. Sivas’da yapılması planlanan “ Hamidiye Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi “ ve Yozgat’ta yapılması planlanan “ Yozgat hayvan hastanesi ve borsası” projeleri için de Bakanlığımızın onayı beklenmekte olup yakın zamanda ilerleme kaydetmeyi umuyoruz. Bugünkü toplantımız ile iki güdümlü projenin daha teklifini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ileteceğiz. İlki Bölgemizin 3 ilini de kapsayan ve Ticaret ve Sanayi Odalarının ortaklığı ile yürüyecek olan “ Uygulamalı Yalın İmalat” projesidir ki bu proje ile bölgedeki uygun sektörlerdeki firmaların verimliliğini artırmak ve maliyetlerini düşürmek planlanmaktadır. Bir diğer proje de “ Jeotermal kaynakların etkin kullanımı” projesidir ki bu proje ile de Sarıkaya ve Sorgun ilçelerinde termal kaynaklar için toplama ve dağıtma merkezi kurulumu planlanmaktadır..” 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.