""

Yozgat’ta da baş sektör tarım ve hayvancılık olabilir « Yeniufuk Gazetesi

22 Nisan 2024 - 19:32

Yozgat’ta da baş sektör tarım ve hayvancılık olabilir

Yozgat’ta da baş sektör tarım ve hayvancılık olabilir
Son Güncelleme :

22 Ekim 2018 - 7:00

Yozgat’ta son zamanlarda üzerinde en çok durulan konu Tarım ve Hayvancılık… Yozgat’ın gelişmesi ve kalkınması için ortaya konan gayret ve çabanın son derece önemli olduğunu peşinen söyleyeyim. İlimiz Valisi Kemal Yurtnaç başta olmak üzere Bürokratlar ve yöneticilerin gayret ve çabası göz ardı edilecek gibi değildir.

Bu konuda Kurumlarında elle tutulur bir çalışması olduğunu görmeyi çok arzu ediyorum…

Bunun yanında termal kaynaklarımızı da gündeme getirerek burada bir farkındalık oluşturarak ekonomik gelir elde etmek için yapılan çalışmalar olduğunu biliyoruz.

Dolayısıyla yapılan ilave çalışmalarla 350 kişilik bir istihdam sağladıklarını ifade eden Vali Yurtnaç, “İki yıl içinde ki hedefimiz ise 3 bin kişiye artı istihdam sağlamak. Buraya gelen kurumsal firmalarla bunu başaracağımızı düşünüyorum. Bunlar uzun soluklu çalışmalardır. Yoksa oturduğunuz yerde kimse gelip size ‘Buraya yatırım yapalım’ demez. Organize sanayi bölgesine yatırımcı getirmeye çalışıyoruz ve yatırımcılarımız da geliyor. Bunu biz iş adamları zirvesi ile gerçekleştirdik. Yozgat’ta bir farkındalık oluşturduk ve iş adamları zirvesi ile beraber bu çalışmalarımız duyuldu ve yatırımcılarımız yavaş yavaş buraya gelmeye başladı” diye konuştu.
Yozgat’ta ki hayalinin termal kaynakların faaliyete geçirilmesi olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, “Yozgat hızlı treni, hava alanı ile beraber, sağlık turizmini ve şehir hastanesini de yanına koyarsak ilimizin ufku genişleyecek ve buraya yatırımcı gelecek. Biz iş adamları zirvesinden sonra bir ekip oluşturduk ve bu ekibimiz iş adamlarına bir ziyarette bulundu. Daha sonsa iş adamlarımız geldi ve buraya yatırım yapmak için imzalarımızı attık” ifadelerini kullandı.
Bir bakliyat firmasının Yozgat’tan yer istediğini belirten Vali Yurtnaç, “Geçtiğimiz günlerde firma sahibi ile telefonda görüştük. Benden 10 bin dönüm ile 35 bin dönüm arasında yer istedi. Yozgat mercimeğini piyasaya çıkarmak istiyorlar. Bilindiği üzere mercimek üretiminde Yozgat Türkiye’de birinci sırada. İlçe kaymakamlarımıza buradan söylüyorum. Köylerimizde kullanılmayan araziyi Kabalı örneğindeki gibi köylülerimiz kaymakamlığın kuracağı bir şirkete kiralayacaklar, bu şirket ise bu bakliyat şirketine yerini kiralayacak. Tıpkı Kabalı Meyve Bahçesinde olduğu gibi. Her ilçede 10 bin dönüm, merkezle birlikte 140 bin dönüm araziyi boşa çıkartırız. Bu bakliyat firması ülkemizde ihracat yapan bir firma. 140 bin dönümde mercimek üretilmesi demek ihracatta birinci sırada Yozgat Mercimeği olacak demektir. Bu fırsatları Yozgat’ı tanıtarak elde etmek istiyoruz. Firma sahipleri de mercimeğin, nohudun Yozgat’ta çok iyi olduğunu biliyorlar” dedi.

Geçtiğimiz hafta Yatırımcıya Kırmızı Halı projesi ile Türkiye’nin 9 tane büyük turizm yatırımcısına Roma Hamamını tanıttıklarını kaydeden Vali Yurtnaç, “Roma Hamamı deyip geçmeyin, bu hamam sadece Sarıkaya’yı değil, Yozgat’ı ve Türkiye’yi taşıyacak bir yapı. Dünya’da sadece iki yerde var. Bir tanesi İngiltere’de ve orada ki hamımın etrafına konaklama yerleri yapılmış. Bizimde o yönde çalışmalarımız var. İngilizler bu hamama ziyaretten kişi başına 25 sterlin alıyorlar. Senede 1 milyon kişi ziyaret ediyor. Bu da 25 milyon sterlin demek. Biz buraya kaliteli bir tesis yapmadan buradan ekonomik bir gelir elde edemeyiz”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.