Aslan: ABD Türkiye karşıtı örgütleri silahlandırdı « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

11 Mayıs 2021 - 02:17

Aslan: ABD Türkiye karşıtı örgütleri silahlandırdı

Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan, Türkiye’nin Suriye’de barışı tesis, sivillerin korunması ve sığınmacılara yardım konusunda 7 yıldır sergilediği çabalar dile getirilerek, buna karşılık ABD’nin Türkiye karşıtı terör örgütlerini silahlandırdığını söyledi.

Aslan: ABD Türkiye karşıtı  örgütleri silahlandırdı
Son Güncelleme :

29 Ocak 2018 - 7:00

17 görüntüleme

Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan, Türkiye’nin Suriye’de barışı tesis, sivillerin korunması ve sığınmacılara yardım konusunda 7 yıldır sergilediği çabalar dile getirilerek, buna karşılık ABD’nin Türkiye karşıtı terör örgütlerini silahlandırdığını söyledi.
ÖZ ORMAN-İŞ’TEN DÜNYA
SENDİKALARINA
AFRİN MEKTUBU
Hak-İş üyesi ve Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, muhatabı olan diğer ülkelerdeki işçi sendikaları ve konfederasyonlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Afrin’de gerçekleştirilen ‘Zeytin Dalı Harekaâtı’nı anlatan bir mektup gönderdi.
Öz Orman-İş’in İngilizce, Fransızca, Arapça ve Rusça olarak gönderdiği mektup şöyle:
“DÜNYA EMEK ÖRGÜTLERİNE
Suriye’de 2011 yılı baharında başlayan iç savaş 7 yıldır devam etmektedir. Bu süreçte bölgede, DEAŞ ve PYD adlı iki terör örgütü ortaya çıkmıştır. PYD terör örgütü, NATO üyeleri ve birçok demokratik ülke tarafından ‘terör örgütü’ olarak tanımlanan, 1984’ten beri Türkiye’de çok sayıda terör eylemi gerçekleştirmiş ve 30 bini aşkın sivil vatandaşımızın ölümünden sorumlu olan PKK’nın Suriye’deki uzantısıdır.
ABD, terör örgütü PYD’yi, ‘DEAŞ’la mücadele’ bahanesiyle, 5 bin TIR dolusu ağır ve gelişmiş silahlarla donatmış; NATO’da müttefiki olan Türkiye’nin bu noktadaki uyarılarını dikkate almamıştır. ABD uçakları, DEAŞ terör örgütüne de yüklü miktarda silahı, kendi deyimleriyle ‘yanlışlıkla’ (!) ulaştırmıştır. Ayrıca DEAŞ, 10 Haziran 2014’te Irak’ın Musul kentini işgal ettiğinde, buradaki Amerikan silahlarını da ele geçirmiştir.
Türkiye’nin Suriye ile olan 911 kilometrelik kara sınırı, aynı zamanda NATO sınırıdır. Suriye’de yuvalanan DEAŞ ve PYD/PKK terör örgütleri, bu sınırlardan sızmak suretiyle çeşitli terör eylemleri yaparak, Türkiye için büyük bir güvenlik riski oluşturmaktadır.
Rejim güçleri ile DEAŞ ve PKK/PYD saldırılarından kaçan, 370 bini Kürt olmak üzere, 3.5 milyon Suriyeli, Türkiye’ye sığınmıştır. Türkiye, misafir ettiği Suriyeli sığınmacılar için, 7 yılda 30 milyar dolardan fazla harcama yapmıştır.
Türkiye, güney sınırında kümelenen DEAŞ’lı teröristleri etkisiz kılmak amacıyla 24 Ağustos 2016 tarihinde ‘Fırat Kalkanı Harekâtı’nı başlatmıştı. Harekât sırasında, sahadaki sivillerin zarar görmemesi için büyük bir özen gösterilmiş; terörden temizlenen Cerablus-Azez-El Bab bölgelerine, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin bir bölümü yerleşmiştir.
Türkiye’nin, DEAŞ terör örgütüne yönelik Rakka Operasyonu’nu birlikte yapma teklifini kabul etmeyen ABD, bu operasyonu PKK/PYD terör örgütüyle birlikte yapmıştı. Rakka Operasyonu sırasında, DEAŞ terör örgütü mensupları, ‘anlaşma yapılmak suretiyle’Rakka’dan silahlarıyla birlikte tahliye edilmişti. Bu kirli anlaşmanın görüntü ve belgeleri, BBC televizyonu tarafından dünya kamuoyuna duyurulmuştu.
Bu DEAŞ’lı teröristlerin bir bölümü, Türkiye’ye karşı savaştırılmak amacıyla, PKK/PYD terör örgütü tarafından Türkiye sınırındaki Afrin’e yerleştirilmişti. Afrin’den Türkiye’nin Kilis ve Hatay illerine bağlı yerleşim yerlerine çok sayıda roket saldırısı gerçekleştirilmiş; bu saldırılarda çok sayıda sivil ölmüş veya yaralanmıştır. Ayrıca Türkiye’nin bazı büyük illerinde düzenlenen ve yüzlerce sivilin ölümüne yol açan bombalı saldırılar da, Afrin’deki PKK/PYD terör örgütünce gerçekleştirilmiştir.
Suriye’nin kuzey bölgelerini ABD desteğiyle işgal eden PKK/PYD terör örgütü, bu toprakların asıl sahibi olan Arap, Kürt, Ezidi ve Türkmenleri sürgün etmiştir. Bölgede etnik temizlik yapan PKK/PYD, başta MeşalTemo olmak üzere, kendisine engel gördüğü bazı Kürt kanaat önderlerini de katletmiştir.
Türkiye, güney sınırından gelen bu terörist tehdidi ortadan kaldırmak amacıyla, 20 Ocak 2018’de ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nı başlatmıştır. Sivillere zarar vermeden, büyük bir özenle yürütülen bu harekât, Türkiye sınırlarını güvenli kılmayı amaçladığı gibi, Afrin’de yaşayan Arap, Kürt ve Türkmenleri PKK/PYD baskısından kurtarmayı ve bölgeye barış ve huzur getirmeyi de hedeflemektedir.
PKK/PYD ve onun destekçisi olan kimi çevreler, Zeytin Dalı Harekâtı’nı, “Türkiye Afrin’de sivilleri katlediyor.” yalanıyla lekelemek amacıyla, başka yerlerde ve yıllar önce çekilmiş bazı resimleri internet üzerinden dolaşıma sunmaktadır.
Türkiye’deki emeğin temsilcileri olarak, dostumuz olan dünya emek temsilcilerini, bu terörist dezenformasyon konusunda bilgilendirmeyi görev sayıyoruz. Ayrıca tüm dostlarımızı, Türkiye’nin, barış, huzur ve güvenlik amacıyla yürütmekte olduğu Zeytin Dalı Harekâtı’na destek olmaya çağırıyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.