" "

Bulut: Sözde uygulanan mali tatil 20 Temmuz itibariyle bitmiştir « Yeniufuk Gazetesi

11 Ağustos 2022 - 14:50

Bulut: Sözde uygulanan mali tatil 20 Temmuz itibariyle bitmiştir

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO)Başkanı Ahmet Bulut, Kanunda ismi olan ve sözde uygulanan mali tatilin 20 Temmuz 2017 tarihi itibariyle bittiğini söyledi.

Bulut: Sözde uygulanan mali tatil  20 Temmuz itibariyle bitmiştir
Son Güncelleme :

22 Temmuz 2017 - 7:17

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO)Başkanı Ahmet Bulut, Kanunda ismi olan ve sözde uygulanan mali tatilin 20 Temmuz 2017 tarihi itibariyle bittiğini söyledi.
Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut yaptığı yazılı açıklamada, mali tatilin bittiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Bilindiği gibi, 5604 sayılı mali tatil ihdas edilmesi hk. Kanun uyarınca her yıl vergi daireleri ve diğer ilgili kurumlar ( SGK dahil) 1 ila 20 Temmuz tarihi arasında Mali tatil uygulamasına girmektedirler. Mali tatilde süreler 1-20 Temmuz arası çalışmamaktadır. 20 Temmuzdan sonra ise süreler Malî tatilin sona erdiği günü izleyen beş gün içinde biten kanuni ve idari süreler, malî tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren beşinci günün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılır. (5604 sayılı Yasa)Mali tatilde vergisel ve daha çok SGK ile ilgili konular otomatik olarak uzamaktadır.
Mali tatil daha çok mükellefler ve 3568 sayılı Yasaya göre unvan almış meslek mensupları, SM, SMMM ve YMM’ler açısından önemli bir tatil mahiyeti arz etmektedir.”
MALİ TATİLİN
KANUNDA YERİ VAR ANCAK
UYGULAMADA YANLIŞLIK VAR
Mali tatil ile ilgili uygulamada yanlışlıklar olduğunu kaydeden buluti “Ancak mali tatilin kanunda yeri olduğunu ancak uygulamada yanlışlık olduğunu dile getirerek meslektaşları açısından böyle bir tatil hiçbir meslektaşımıza fayda sağlamamaktadır.
Meslektaşlarım iş yoğunluğundan aylık verilmesi gereken mükelleflere ait beyannameleri zaten zor yetiştirdiğinden hiçbir meslek mensubu arkadaşlarımın sözde aldı olan mali tatili uygulayamamaktadır. Mali tatil in haziran ayına ait temmuz ayından verilmesi gereklen beyanları ağustos ayından verilirse sözde mali tatil ancak o zaman uygulanmış olur.
Birliğimiz olan TURMOB, bakanlığa çağrıda bulunarak mali tatilin gerçek bir mali tatil olarak uygulanması için Temmuz ayından verilmesi gereken beyanların bir sonraki ayda vermekle olur.
Yoksa Mali tatil uygulması kalksın. Meslektaşlarım faydası olmayan Mali tatil istemiyoruz.”ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.