Bulut: Temel eğitim programına katılmayanlar Bilirkişilik yapamayacak « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

19 Ocak 2022 - 02:14

Bulut: Temel eğitim programına katılmayanlar Bilirkişilik yapamayacak

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, Adli ve İdari Yargı alanlarında yürütülecek Bilirkişilik faaliyetlerinin yapılabilmesi için “Bilirkişilik Temel Eğitimi” alma ve sertifika sahibi olma şartı getirildiğini belirterek, “Bilir kişilik temel eğitim programına katılmayanlar bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunamayacaklardır.”dedi.

Bulut: Temel eğitim programına  katılmayanlar Bilirkişilik yapamayacak
Son Güncelleme :

06 Ekim 2017 - 7:00

77 görüntüleme

Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Adli ve idari yargı alanında yürütülecek bilirkişilikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Bulut, “6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında 03.08.2017 tarih ve 30143 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Bilirkişilik Yönetmeliği” hükümlerine göre, adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için “Bilirkişilik temel eğitimi” alma ve sertifika sahibi olma şartı getirilmiştir. Bilir kişilik temel eğitimi, 5 yıllık mesleki kıdem kazanmış kişiler tarafından alınacak olan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri kapsayacak bir eğitim programıdır,Program 18 saati teorik, 6 saati uygulama eğitimini olmak üzere 24 saatlik bir eğitimi kapsamaktadır. Bilir kişilik temel eğitim; programını tamamlayanlara, temel eğitimi tamamladıklarına ilişkin sertifika verilecek ve sertifika sahibi olanlar, kendi bölgelerindeki Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan ilandaki diğer şartları da taşımaları halinde, bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir. Bilir kişilik temel eğitim programına katılmayanlar bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunamayacaklardır.”dedi.
Bilirkişilik yapmak isteyen meslek mensuplarına 2017 yılı 1 dönem eğitim ücretlerinin Muhasebe Melsek mensupları için 475,00.-TL, Muhasebe Meslek Mensubu olmayanlar içinse 625,00.-TL olarak belirlendiğini kaydeden Bulut, “Beş yıl mesleki kıdem kazanmış meslek mensupları ve diğer meslek erbabı kişilerden, odamızda yapılacak olan bu eğitime katılmak isteyenler, eğitim ücretlerini; http://bilirkisilik.tesmer.org.tr adresi üzerinden yapacakları başvuru sırasında kredi kartı ile on-line olarak ödeye bilecekleri gibi Türkiye İş Bankası Ankara Dikmen Şubesi 4248-0890853(IBAN No: TR 82 0006 4000 0014 2480 8908 53) nolu hesabına da ödeyebileceklerdir.
Ödemenin banka hesabına yapılması durumunda başvuru işlemi ödemenin yapılmasını takiben bir iş günü sonra yapılabilecektir. İzin alınan yerler için eğitim planlamalarının yapıla bilmesi ve 2018 yılı Bilir Kişilik listesine kayıt hususu dikkate alınarak, Bilirkişilik Temel Eğitimi için 2017/1 dönemi başvuruları 16 Ekim 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar portal üzerinden kabul edilecektir. 2017/1 döneminden sonraki dönemler için başvuru takvimi ayrıca açıklanacaktır. Bilir kişilik yapmak isteyen meslek mensupları TÜRMOB tarafından verilecek ve odamızda yapılacak olan bilirkişilik temel eğitimi’ ne katılımları yararlarına olacaktır. Bilir kişilik yapmak isteyen meslek mensuplarının ;http://bilirkisilik.tesmer.org.tr adresi üzerinden 16 Ekim 2017 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Bilir kişilik temel eğitimine kayıt yaptıranlara bilir kişilik eğitim takvimi ayrıca bildirilecektir. 01.01.2018 tarihinden sonra bilir kişilik yapmak isteyen meslek mensuplarının beş yıllık mesleki kıdemlerinin olmaları ve bilir kişilik temel eğitimi almış olmaları şarttır. Önceden alınana bilir kişilik sertifikaları 01.01.2018 tarihinden itibaren geçerli sayılmayacaktır. Başvuru yaparken 6754 sayılı bilirkişilik kanunu’nun 10. maddesindeki, bilirkişilik yönetmeliği’nin 38. maddesindeki şartları taşıdığınızı ve en az 5 yıllık mesleki kıdem kazanmış olduğunuzu, verdiğiniz bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt etmeniz gerekmektedir. Bilirkişilk eğitimine ilimizde tek yetkili sadece Yozgat SMMM Odasıdır. Odamızda verilecek bilirkşilik eğitimine mesleği ne olursa olsun her meslek mensubu kayıt olabilecektir. Meslek kamuoyuna önemle duyurulur .”ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.