ÇEDAŞ, şebeke yenileme çalışmalarını sürdürüyor « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

3 Temmuz 2022 - 14:44

ÇEDAŞ, şebeke yenileme çalışmalarını sürdürüyor

Kırsal bölgelerdeki müşterilerine daha kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti sunmak amacıyla 2016 yılında hizmet bölgesindeki 67 köyün elektrik şebekesini yenileyen Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) 2017 yılında Sivas, Tokat ve Yozgat’taki 373 köyde şebeke yenileme çalışmalarını sürdürüyor.

ÇEDAŞ, şebeke yenileme  çalışmalarını sürdürüyor
Son Güncelleme :

26 Eylül 2017 - 7:00

97 görüntüleme

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 52 bin kilometrekarelik alanda 40 ilçe, 55 belde ve 3 bin 200 köydeki 930 bin abonesine daha kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti vermek için çalışmalarına hız kesmeden devam eden ÇEDAŞ kırsal bölgelerde başlattığı yatırım atağına ara vermeden devam ediyor. 2005-2010 Birinci Uygulama Dönemi ve 2011-2015 İkinci Uygulama Dönemi’nde Sivas, Tokat ve Yozgat şehir merkezlerindeki yatırımlarını büyük oranda tamamlayan ÇEDAŞ, 2017 yılı yatırım programı kapsamında hizmet bölgesindeki 373 köyün elektrik şebekesi yenileme çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. 2017 yılında Sivas’ta 82, Tokat’ta 24, Yozgat’ta ise 17 olmak üzere toplam 123 köyün elektrik şebekesini tamamen yenilemek için çalışmalarına devam eden ÇEDAŞ, 250 köyde ise kısmı şebeke yenileme çalışması yaparak 2017 yılı yatırım bütçesinin yarıdan fazlasını kırsala ayırdı.
Kırsaldaki elektrik şebekelerini yenilemek için iki koldan çalışma yaptıklarını belirten ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa,”Kırsal bölgelerde yaptığımız yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz. Bir yandan yüklenici firmalarımız aracılığıyla 1980’li yıllardan kalma köy şebekelerini yenilerken diğer yandan ise köylerdeki 30 yılını doldurmuş trafoları yeniliyoruz. 2017 yılı yatırım programı kapsamında şu an itibariyle 78 köyün elektrik şebekesi tamamen yenildi, 45 köyümüzde ise çalışmalar devam ediyor. 250 köyde ekonomik ömrünü tamamlayan trafo yenileme çalışmaları ile birlikte 2017 yılı sonuna kadar kırsalda 373 köyün şebeke yenileme çalışmasını tamamlamış olacağız” dedi.
Kırsal şebekelerin yenilenmesi ile ilgili yoğun talep olduğunu ifade eden Akboğa, yatırımların bölgelerdeki arıza sayıları, nüfus yoğunluğu ve stratejik yapı gibi çeşitli teknik veriler doğrultusunda planlandığını söyledi. Kırsal bölgelerdeki elektrik şebekelerinin tamamını yenilemeyi hedeflediklerini dile getiren Akboğa, kırsala yapılan yatırımların artarak devam edeceğini vurguladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.