ÇEDAŞ’a ‘Altın Voltaj’ ödülü « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

19 Eylül 2021 - 19:35

ÇEDAŞ’a ‘Altın Voltaj’ ödülü

ÇEDAŞ’ın göç güzergâhı üzerinde bulunan kuşların enerji nakil hatlarından zarar görmemesi için başlattığı sosyal sorumluluk projesi “Göçmen Kuşlar Ölmesin”, 8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ‘Altın Voltaj’ ödülüne layık görüldü. ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, “Projeyle bölgemizde bulunan ve nesli tükenme tehdidi altında olan Anadolu Dağ Turnaları ve Şah Kartalları’nın enerji nakil hatlarından zarar görmesini önledik. Doğaya, çevreye dost, eğitime ve tasarruf bilincine destek veren bir şirket olarak dünya standartları üzerinde elektrik dağıtım hizmet vermeyi kendimize ilke edindik” dedi.

ÇEDAŞ’a ‘Altın Voltaj’ ödülü
Son Güncelleme :

13 Ekim 2017 - 7:00

54 görüntüleme

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 930 bin aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren, bir yandan hizmet kalitesini dünya standartlarına taşırken diğer yandan sosyal sorumluluk projeleri ile fark yaratan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), 8. Enerji Zirvesi’nin yıldızı oldu.Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hedefiyle sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veren ÇEDAŞ’ın çalışmaları ‘ödülle taçlandı’.
10-11 Ekim tarihleri arasında enerji sektörünü Antalya’da buluşturan zirve kapsamına verilen ‘Altın Voltaj’ ödülünü, ÇEDAŞ tarafından yürütülen “Göçmen Kuşlar Ölmesin’ projesi aldı.Ödül töreni sonrasında değerlendirmede bulunan ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, “Tüketicilere birebir dokunan elektrik dağıtım sektöründe yer alan bir şirket olarak dünya standartlarının üzerinde hizmet vermeyi kendimize ilke edindik. Bu sırada doğaya ve çevreye dost, eğitime destek veren, sosyal sorumluluk bilinci yüksek bir kurum olarak sektörde öne çıkma hedefi ile yürüyoruz. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan elektrik enerjisini en yüksek kalitede abonelerimizle buluştururken sosyal sorumluluk projelerimizle bundan önce olduğu gibi bundan sonra da farkındalık yaratmaya devam edeceğiz. Bu yolda ilerlerken Türkiye enerji sektörünü buluşturan bu organizasyonda emeği geçen ve bizi bu ödüle layık görenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
ANADOLU DAĞ
TURNALARI VE ŞAH KARTALLARINA
KORUMA
ÇEDAŞ’ın ödül aldığı ‘Göçmen Kuşlar Ölmesin’ projesi 2015 yılında başladı. Elektrik dağıtım kalitesini iyileştirirken çevreyi ve hayvanları korumak üzere özel çalışmalar yapan ÇEDAŞ bu kapsamda Sivas, Tokat ve Yozgat’ta kuşların göç güzergâhları üzerinde olan bölgelerde, elektrik dağıtım hatlarında izolasyona giderken aynı zamanda kuş koruma aparatları monte etti. Bu sayede nesli tükenmekte tehdidi altında olan Anadolu Dağ Turnaları, Şah Kartalları ve diğer kuşların doğal yaşam alanlarında enerji nakil hatlarından zarar görmeden hayatlarının devamı sağlandı.
PROJEYE 4 MİLYON TL HARCANDI
Projeye bugüne kadar 4 milyon TL harcayan ÇEDAŞ, bir yandan enerji nakil hatlarına konan kuşların elektrik çarpması sonucu yaralanmalarını ve ölmelerini engellerken, enerji nakil hatlarında bu nedenle meydana gelen arızaların da önüne geçti. Proje kapsamında kuş popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerdeki 2 bin 800 elektrik direği, 6 bin 900 izolatör ve1.452 trafonun izolasyonu sağlandı. Proje sonrasında kuş çarpılması ve sonucunda meydana gelen elektrik arızalarında büyük düşüş yaşandı.
TASARRUF
EDİYORUM VE
ZENGİN KÜTÜPHANE DEVAM EDİYOR
ÇEDAŞ’ın göçmen kuşlara yönelik projesinin yanı sıra eğitime ve tasarrufa destek veren başka projeleri de bulunuyor. 2016’da ilk adımları atılan ‘Tasarruf Ediyorum’ projesi kapsamında Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde bulunan abonelerin enerjiyi etkin ve verimli kullanımına yönelik LED ampul hediye edilirkenEnerji Tasarrufu Haftası öncesi okullarda öğrencilerin bilinçlendirilmesine yönelik eğitimler düzenlendi. Sürecin daha iyi ilerlemesine yönelik olarak 2017 yılı içerisinde enerjisini verimli kullanarak tasarruf sağlayan ailelere ortalama 20 ay boyunca ücretsiz elektrik sağlanmasını hedefleyen özel bir yarışma da başlatıldı.
ÇEDAŞ’ın 2014 yılından itibaren çalışmalarına başladığı ZenginleştirilmişKütüphane (Z Kütüphane) projesinde ise yaklaşık 4 yıldır öğrencileri hayat boyu öğrenme ve bilgi okuryazarlığı becerileri ile donatma hedefi çerçevesinde çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ZKütüphane kuruldu. 73 bin TL kaynak aktarılan proje ile geleneksel ve modern yöntemler bir arada buluştu. Kütüphaneye yıllık kitap desteği sağlandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.