Şerefli: Şiddeti lanetliyor, yetkilileri tedbir almaya davet ediyoruz « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

18 Ekim 2021 - 21:23

Şerefli: Şiddeti lanetliyor, yetkilileri tedbir almaya davet ediyoruz

Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, İzmir’de bir okul müdürünün av tüfeği ile öğrencisi tarafından öldürülmesinin şiddetin geldiği noktaları gözler önüne serdiğini belirterek, “Şiddeti lanetliyor, yetkilileri tedbir almaya davet ediyoruz.” dedi.

Şerefli: Şiddeti lanetliyor, yetkilileri  tedbir almaya davet ediyoruz
Son Güncelleme :

19 Aralık 2017 - 7:00

46 görüntüleme

Eğitim Bir Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, beraberinde Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, eğitimcilere yönelik şiddet olaylarına sert sözlerle tepki gösterdi.
Şerefli, “Eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalı her bakımdan üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. İzmir’in Ödemiş ilçesi Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, öğrencisi tarafından tüfekle vurularak hayatını kaybetmiştir. Öğretmenimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, tüm eğitim camiasına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Sebebi ne olursa olsun, iki lise öğrencisinin okul yöneticisine karşı öldürme kastıyla hareket etmesi, şiddetin vardığı noktanın en açık göstergesidir. Aynı gün Iğdır Merkeze bağlı MEV Anadolu Lisesinde Müdür Başyardımcısı olarak görev yapan Yücel Düzci ise, saldırıya uğrayan öğrencilerini korumaya çalışırken, gözü dönmüş kişilerin sopalı, bıçaklı, muştalı saldırısına uğramış, ağır yaralı olarak hastanede tedavi altına alınmıştır. Öğretmenimize acil şifalar diliyoruz.”dedi.
İLGİLİLERİN BİRAN ÖNCE CAYDIRICI VE ÖNLEYİCİ TEDBRİLER ALMASINI
BEKLİYORUZ
İlgililerden biran önce caydırıcı ve önleyici tedbiriler almasını beklediklerini vurgulayan Şerefli, “ Kim hangi amaçla yaparsa yapsın, genelde bütün vatandaşlarımızı, hususen eğitimcileri hedef alan şiddet saldırılarını kınıyoruz. Terör saldırıları sonucu şehit edilen Aybüke ve Necmettin öğretmenin acı, hüzünlü hatıraları hâlâ yüreğimizi dağlarken, kaygı verici boyutlara varan bu saldırılar da üzüntümüzü katmerleştiriyor, ilgililerin daha fazla seyirci kalmadan caydırıcı ve önleyici tedbirler almasını bekliyoruz.”diye konuştu.
BU SALDIRILAR
EĞİTİM CAMİASINI TEDİRGİN
ETMEKTEDİR
Saldırıların eğitim camiasını tedirgin ettiğini kaydeden Eğitim Bir Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte, birçok mağduriyete neden olmaktadır. Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız. Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biz bilginin gücünün cehalet cürmüyle sindirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ruhumuzu besleyen, benliğimizi geliştiren, geleceğimizi aydınlatan, milletçe varlığımızın dayanağı olan eğitimin şiddetin esiri olmasına hep birlikte karşı durmalıyız.”
Yapılan saldırıyı kayıtsız şartsız kınadıklarını ve telin ettiklerini vurgulayan Şerefli, “Öğretmenlerimizden öğrencilerimize, yöneticilerimizden velilerimize kadar bütün eğitim camiasını, millet temelinde geniş bir aile gibi düşünüyoruz.
Bizim nazarımızda her üyesiyle saygıya değer bu ailenin hangi ferdine olursa olsun, yapılan saldırıyı kayıtsız şartsız kınıyor, tel’in ediyoruz.
Son dönemlerde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren anlayış, bugün geldiğimiz noktanın sebebidir.”diye konuştu.
MESLEĞİN İTİBARINI ARTIRACAK
POLİTİKALAR
BEKLENMEKTEDİR
Mesleğin itibarını artıracak politikalar beklediklerini kaydeden Şerefli, “Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen bu saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını artıracak politikalar beklemektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, saldırılar sonucu hayatını kaybeden bütün öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz. Çünkü saldırıya uğrayan, öldürülen bizim geleceğimizdir.”ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.