""

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan Bey’e « Yeniufuk Gazetesi

22 Temmuz 2024 - 19:15

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan Bey’e

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünüz; hayvancılık alanında deneyimli bir bürokrat olarak kurumun ülkemiz hayvancılığına katkı yapacak şekilde yeniden yapılandırılmasında ve ülkemizde sağlıklı ve uygun fiyatlı et ve süt üretiminde olumlu rol oynamasında ciddi katkılarınız olacağına inancımla, hayırlı olsun diyorum.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan Bey’e
Son Güncelleme :

11 Nisan 2022 - 17:45

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünüz; hayvancılık alanında deneyimli bir bürokrat olarak kurumun ülkemiz hayvancılığına katkı yapacak şekilde yeniden yapılandırılmasında ve ülkemizde sağlıklı ve uygun fiyatlı et ve süt üretiminde olumlu rol oynamasında ciddi katkılarınız olacağına inancımla, hayırlı olsun diyorum.
Selefiniz Osman Uzun Bey zamanında kurum tarihinde bir ilk olarak Yozgat Süt İşletme Müdürlüğü faaliyete geçti. Kurumunuzun tek süt işleme tesisi olan ve günlük 98 ton süt işleme kapasitesine sahip ve kurumunuz mağazalarının ihtiyacına göre tereyağı ve peynir üretecek bu yatırım kamuoyuna açıklanan rakama göre milyon 45 milyon TL’ye mal olmuştur. Bu yatırımın devam ettiği dönemde (Ekim 2021) kurumunuz henüz Yozgat tesisi yatırım aşamasında iken kurum sitesinden “Et ve Süt Kurumu tarihinde ilk defa tereyağı üretip mağazalarında satışa başladı” başlıklı bir duyuru yayımladı.
Devam eden süreçte mağazalarınızda Et ve Süt Kurumu adına başkaca firmalara ürettirilmiş ürünleri görmeye başladık. Aynı dönemde Yozgat tesisimiz faaliyete geçti. Yozgat piyasasından temin edebildiği kadar sütle çalışmaya ve üretmeye başladı ve devam etmektedir. Tereyağı üretimini başarılı şekilde gerçekleştiren tesis, yakın zamanda peynir üretimi ile de ürün gamını çeşitlendirecektir. İlgi ve uzmanlık alanlarımızın birbirine paralel olması nedeniyle birbirimizi net anlayacağımızdan şüphem yoktur. O cihetle aşağıdaki soruları sormak isterim, sorulardan maksadımın ne olduğunu da gayet net anlayacak tecrübenizin olduğunu da bilerek;
-Yozgat’ta süt ürünleri üreten bir tesisiniz faaliyete geçmişken ve üretimi gayet başarılı yaparken kurum dışı işletmelerden alımlara devam edecek misiniz?
-Yozgat tesisinin tam kapasite ile çalışarak üretim yapması için gerekli sütün bölgeden (Yozgat) temini hususunda engeller var mıdır var is bu engelleri kaldırmaya yönelik ne gibi çalışmalar yapacaksınız?
-Yozgat bölgesinde daha nitelikli sütlerin üretilmesi için, üreticilere eğitim, süt hayvanı ve malzeme, yem, danışmanlık vb. destekler içeren çalışmalar planlamalar içerisine girecek misiniz?
-Bölgede faaliyet gösteren üretici birlikleri, kamu kuruluşları ile ortak bir eylem planı yaparak, hem et hem süt hayvancılığının Yozgat’ta geliştirilmesi ve kurumunuza ait iki tesisin de aktif çalışmasını temin edecek stratejiler ve eylem planları geliştirecek misiniz?
Sorularını sormak isterim.
Hayvancılık şehri olma potansiyeli taşıyan ama bunu henüz gerçekleştirememiş Yozgat için gerek et gerekse süt tesisinizin burada bulunması, ilimizde organize hayvancılık yapılarının kurulması, et ve süt üretimindeki maliyetlerin düşürülmesi, et ve sütteki kalite ve niteliğin artırılması adına önemlidir.
Biz, B.R. Eyüpoğlu’nun şiirindeki Mernuş misali SÜTAŞ’ın Bingöl’e yaptığı yatırımı kaçırmış bir iliz. Kaygımız Et ve Süt Kurumu yatırımlarının da atıl kalmaması, yapılan yatırımların heba olmaması, bu yatırımlarla ilimizde katma değer oluşturulması, ilimizdeki üretim ve istihdamın da artmasıdır.
Kurumunuzun daha doğru ifade ile şahsınızın bu konuda izleyeceği yol haritası ve geliştireceği stratejiler; uygulamaya kondukça bir tarafıyla ülkemizin hayvan varlığının artırılması, sağlıklı et ve süt ürünlerinin tüketilmesi ve bu yolla ithalat girdilerinin azaltılmasını, kurumunuzun süt ürünleri piyasasında etkili bir aktör olmasını sağlarken diğer yanı ile de doğrudan ve dolaylı olarak Yozgat’ın daha müreffeh ve yaşanabilir bir şehir olmasına hizmet edecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.