MAHSENLİ ALİ BABA… « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

19 Ekim 2021 - 21:56

MAHSENLİ ALİ BABA…

MAHSENLİ ALİ BABA…
Son Güncelleme :

09 Aralık 2017 - 7:00

125 görüntüleme

Hafta ortasında yolumuz Yerköy’e düştü… Gittiğimiz mekanda gürül gürül yanan sobanın sıcaklığında gözüm duvardaki resme takıldı, ev sahibi resme baktığımı görünce “dedemin dedesi” dedi. Resme yakından bakmaya devam ederken, “fotoğrafı çekmeme müsaade var mı” diye sordum…

Uzun bir sohbetin ardından çektiğim fotoğrafı sosyal medya üzerinden paylaştım… Paylaştığım fotoğrafın altında daha sonra tarihte yaşanmış bir hikaye alıntılanmış… Bu hikâyeyi Mustafa Yıldırım bey paylaşmış, aynen yayınlıyorum

Kıbrıs savaşından bir kesit… Gösterdiğim yerleri bombala oğlum… Mevlana Muhammed Sıddık Haşimi hazretleri bir hatıralarını şöyle anlatmışlardır:
Kıbrıs barış harekatının sonrasındaki aylarda idik.. Bir gün, Yerköy’deki manifatura dükkanımda çalışmakta olduğum bir sırada, içeriye birkaç kişi girdi.. Gelenlerden sadece birisi yabancıydı, diğerleri ilçemizden tanıdık kişilerdi.. Selam verip yanıma geldiler..İçlerinden birisi bana: “hocam, bu kardeşimiz Mahsenli Ali efendi hazretlerini arıyordu. Kendilerini nasıl ziyaret edebileceğini çarşıda iken tesadüfen bize sordu.. Bizim de aklımıza siz geldiniz ve kendisine, sizi isterseniz, Mahsenli Ali efendi hazretlerinin halifeleri olan M. Sıddık efendi’ye götürelim dedik … Ve hep birlikte bunun için size geldik”, dediler.
Bunun üzerine, üstadımızı ziyarete gelmiş olan o yabancı misafirimize, “hoş geldiniz, efendimizi nasıl tanıdınız, nereden ziyarete geldiniz” diye sordum… O genç de bana: hocam, ben pilot yüzbaşıyım.. Kıbrıs barış harekatına katıldım, aktif görev ifa ettim, çok şükür… bildiğiniz üzere, en önemli vazifeyi deruhte eden kişilerden biri de biz pilotlardık.. Olabildiğince kritik ve stratejik düşman mevzilerini bombalamaya çalışıyorduk..
Jetlerle, Havva üssünden kalkıp mevzileri vurduktan sonra, yakıt ve bomba ikmali yapmak için tekrar üsse dönüyor, sonra tekrar bombardımana devam ediyorduk..
Yine bu günlerde, düşman mevzilerini vurup, mecburen dönmeye çalıştığım bir sırada omzuma bir el dokundu ve bana: “evlat korkma, şu mevkileri bombala” diye seslendi ve bana çok stratejik bazı yerleri işaret etti..sonra da, “merak etme uçağın yakıtını ve gerekli bombaları biz tamamladık” diye ilave etti.
Ben tabii, o zatın işaret ettiği mevzileri bombaladım.. Allah’ın izniyle hepsini de tam isabetle imha ettim.. Gerçekten büyük bir başarı sağlanmıştı..
Bu arada, neredeyse bu anlık sürede, bu zat, tekrar seslendi ve bana “evlat, bana Mahsenli Ali baba derler… Benim yerim, Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesindedir.. Beni ziyarete gel, seni bekliyorum dedi.. Sonra da kayboldu. Tabii ben bundan sonra şaşkınlık ve sevinç içerisinde üssümüze indim.. Meğer benim yaşadığım hallerin benzerlerini diğer pilot arkadaşlarım da yaşamışlar, zira üsse döndüğümde birçok kişi heyecan ve şaşkınlıkla benzer şeyler yaşadıklarını anlatıyorlardı.. Neredeyse hepimiz aynı şeyleri yaşamışız..yaşadıklarımızı birbirimizle paylaştık tabii.. Başarımızı gerçekten de kendilerine borçlu olduğumuzu ifade edeyim..
İşte, bu sebeple, harekat ve de görevim bittikten sonra ilk işim buraya gelmek oldu hocam
” dedi…
yüzbaşı bunları anlatırken, ben kendime hakim olamamış ve ağlamaya başlamıştım..
Yüzbaşı bana, “neden ağlıyorsunuz hocam” diye sordu.. Ben de, “nasıl ağlamayım ki, efendim mahsenli ali efendi hazretleri, bundan 23 sene önce vefat etmiş ve kutbu’l-aktablık derecesine ermiş bir velidir..
Biz gayet iyi bilir ve şahid olurduk ki, yaşadıkları zamanda kendilerinden değişik kerametler zahir olurdu.. Ama kendileri bunca yıl geçmesine rağmen vefatlarından sonra da manen bu ülkenin ayakta kalması, müminlerin zaferi için himmet edebilme imkanına kavuşturuluyorlar.. İşte böyle büyük bir insanın talebesi olmak ve kendisine hizmet edebilmek nimetine nail olduğum için ziyadesiyle duygulandım..
” dedim.
Sonra birbirimize sarıldık, kahraman yüzbaşımız da orada bulunan diğerleri de tabii olarak gözyaşlarına hakim olamadı, herkes ağlayıverdi…
sonra hep beraber Çiçekdağı’nın Mahsen köyü’ne, üstadım Mahsenli Ali efendi hazretlerinin türbesine, kendilerini ziyarete gittik.. Hep birlikte, ziyaretimizi gerçekleştirdik, kendilerinin pak ruhlarına dua ettik ve feyz ve himmetlerine erişmek için Allahü teala hazretlerinden talepte bulunduk… Yüce Allah niyazımızı kabul eylesin.. Amin..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.